Automatyczny tłumacz dorównał człowiekowi

| Technologia
Microsoft

Badacze z Microsoftu poinformowali na oficjalnym blogu o stworzeniu pierwszego automatycznego tłumacza, który przekłada tekst chiński na angielski równie szybko i dokładnie co człowiek. Stworzenie maszynowego systemu tłumaczącego, który będzie dorównywał człowiekowi to marzenie wielu ekspertów. Nie przypuszczaliśmy, że uda się je zrealizować tak szybko, mówi Xuedong Huang, jeden z badaczy Microsoftu.

Eksperci od dekad pracują nad maszynowym tłumaczeniem języków i przez większość tego czasu uważano, że maszyny nigdy nie osiągną takiej biegłości jak ludzie. Teraz wiadomo, że jest to możliwe. To jednak nie koniec prac nad systemami automatycznego tłumaczenia. Ming Zhou, dyrektor odpowiedzialny w Microsoft Research Asia za wydział przetwarzania języków naturalnych mówi, że do rozwiązania pozostało jeszcze wiele wiele problemów. Specjaliści mają zamiar m.in. przetestować swój system podczas tłumaczenia informacji prasowych w czasie rzeczywistym.

System automatycznego tłumaczenia sprawdzano za pomocą Newstest2014. To zestaw składający się z około 2000 przypadkowo wybranych zdań z różnych źródeł prasowych. Zdania te zostały wcześniej przetłumaczone przez ekspertów. Zautomatyzowany system poddano wielokrotnym testom, a do każdego z nich wybierano po kilkaset zdań. Microsoft zatrudnił też grupę dwujęzycznych osób, które porównywały tłumaczenia dokonane przez maszynę z tymi wykonanymi przez zawodowych tłumaczy.

Warto pamiętać, że tłumaczenie tekstu jest trudniejsze niż rozpoznawanie mowy. W przypadku rozpoznawania mowy oczekujemy, że maszyna da nam taki sam wynik jak człowiek. W przypadku tłumaczenia jest jednak inaczej. Istnieje wiele sposobów na powiedzenie tego samego, więc dwóch profesjonalnych tłumaczy może przełożyć to samo zdanie w inny sposób i obaj będą mieli rację. Tłumaczenie maszynowe jest znacznie bardziej złożone niż proste rozpoznawanie wzorców. Ludzie mogą użyć różnych słów na powiedzenie tego samego i nie będzie można stwierdzić, że tylko jeden z tych sposobów jest właściwy, wyjaśnia Zhou.

Microsoft angielski chiński tłumaczenie