ISS przygotowana na przyjęcie prywatnych pojazdów pasażerskich

| Astronomia/fizyka
NASA

Dwoje astronautów NASA podczas 6-godzinnego pobytu na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dostosowało dok używany w przeszłości przez promy kosmiczne do potrzeb pojazdów prywatnych firm, którymi już wkrótce amerykańscy astronauci będą latać na ISS. Od 2011 roku, kiedy na emeryturę odesłano ostatnio prom kosmiczny, Stany Zjednoczone wysyłają swoich astronautów korzystając z rosyjskich usług. Za jedną osobę muszą płacić ponad 70 milionów USD. W przyszłym roku ma się to zmienić.

Dowódca stacji Jeff Williams i inżynier lotu Kate Rubins zainstalowali przy doku specjalny adapter, dzięki któremu do Stacji będą mogły dokować załogowe pojazdy rozwijane przez Space Exploration Technologies i Boeinga. Początkowo planowano, że pierwszy z dwóch nowych adapterów dokujących zostanie zamontowany już w 2015 roku, jednak urządzenie uległo zniszczeniu podczas nieudanego startu rakiety towarowej firmy SpaceX. Instalacja drugiego adaptera jest przewidziana na rok 2018. Williams i Rubin zainstalowali już kabel, który będzie potrzebny do umocowania drugiego adaptera.

Boeing ma nadzieję, że pierwszy załogowy lot kapsuły CST-100 Starliner na ISS odbędzie się w 2018 roku. Z kolei SpaceX planuje rozpoczęcie w roku 2017 pierwszych testów załogowej kapsuły Dragon.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pojazd załogowy CST-100 Starliner