Cyfrowe mumie do odwijania
Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej i Bliskiego Wschodu (Medelhavsmuseet) w Sztokholmie zdigitalizuje kolekcję 6 mumii. Dzięki interaktywnej wizualizacji zwiedzający będą mogli zbadać trójwymiarowe modele i stwierdzić, co właściwie znajduje się w sarkofagu. Otwarcie stałej ekspozycji ma nastąpić w lutym przyszłego roku.
Odtwarzając kształty i tekstury, zespół posłuży się fotogrametrią i technologią przechwytywania obrazu. Dane objętościowe zapewni dwuenergetyczna tomografia komputerowa. Jak tłumaczy Thomas Rydell z Instytutu Interaktywnego, nowy standard cyfryzacji i wizualizacji ma sprawić, że kolekcje staną się bardziej dostępne dla innych muzeów, naukowców i turystów. My pracujemy z mumiami, ale identycznie można potraktować obiekty przyrodnicze oraz inne artefakty historyczne.
Stworzenie wirtualnej kopii ułatwi pracę naukowcom, a zwiedzającym pozwoli zajrzeć pod zwoje tkaniny. Dzięki zoomowi będzie się można przyjrzeć szczegółom, m.in. zdobieniom sarkofagu. Gdy interaktywne "stoły" zastąpią już gabloty, wizyta w muzeum przestanie angażować wyłącznie wzrok. Manipulując położeniem mumii, ludzie będą pracować całkiem jak archeolodzy i antropolodzy.
W nowatorskim projekcie, który rozpoczął się w czerwcu br., biorą udział Medelhavsmuseet, Instytut Interaktywny, Norrköping Visualization Center C, Centrum Obrazowania Medycznego i Wizualizacji (Center for Medical Imaging and Visualization, CMIV) Uniwersytetu w Linköping oraz 2 firmy technologiczne: Autodesk i Faro.
Komentarze (0)