Muzeum zapomnianych polskich wynalazców – pomóż zdecydować, jak będzie wyglądało

| Ciekawostki
Timeless

Seria „Geniusze i marzyciele” wyciągnęła z zapomnienia nieznanych polskich wynalazców, jak pionier kinematografii Prószyński, awiacji Tański, elektroniki Czochralski, czy serologii Hirszfeld. W czasie realizacji projektu jej twórcy dotarli do wielu niezwykłych obiektów związanych z zapomnianymi geniuszami. I postanowili udostępnić je zainteresowanym. Tak narodził się projekt Timeless – Wirutalnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców. A jego twórcy, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki i autorka pomysłu doktor Monika A. Koperska, proszą nas byśmy zdecydowali, jak powinno wyglądać muzeum.

Większość pamiętek po wynalazcach znajduje się w kolekcjach rodzinnych, nie może więc powstać z nich muzeum fizyczne. Timeless będzie więc muzeum wirtualnym. Autorzy projektu zaczęli od analizy ryzyka, digitalizacji i odkwaszenia około 500 obiektów po wynalazcach. Drugi etap, „Vertigo Odkrycia – razem z ekspertami” to szczegółowe analizy fizykochemiczne 20–50 wybranych przedmiotów. Grupa ekspertów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod przewodnictwem profesora Paczkowskiej i Krakowskiego Uniwersytetu Ekonomii, pod czujnym okiem prof. Tomasza Sawoszczuka, przeniesie nas w głąb obiektów, odkrywając tajemnice przeszłości przy użyciu najnowszych technik laboratoryjnych – mówią twórcy Timeless

Teraz natomiast proszą nas oni o pomoc w podjęciu decyzji o tym, jak powinno wyglądać wirtualne muzeum. Dlatego proszą o wypełnienie ankiety. Zebrane w niej informacje pozwolą zdecydować o kształcie muzeum.

Dlaczego warto wziąć udział w ankiecie? Twoja opinia jest kluczowa w kształtowaniu prezentacji odkryć naukowych. Wypełnij ankietę do 15 grudnia i dołącz do grona architektów tej niepowtarzalnej wirtualnej przestrzeni. Projekt trwa dwa lata do września 2024 roku, a sukces zależy także od współuczestnictwa społeczeństwa, stwierdzają autorzy projektu. A osoby, które chciałyby dowiedzieć się o nim więcej, powinny zajrzeć na stronę https://koperska.info/timeless/.

Muzeum zapomnianych polskich wynalazców – pomóż zdecydować jak będzie wyglądało