NASA rozbudowuje pojazd crawler-transporter-2

| Technologia
NASA

Od ponad roku NASA pracuje nad udoskonaleniem pojazdu CT-2 (crawler-transporter), który jest wykorzystywany do przemieszczania rakiet i pojazdów na stanowiska startowe. Prace prowadzone w Vehicle Assembly Building w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego to część Ground Systems Development and Operations Program. Jego zadaniem jest rozbudowanie infrastruktury naziemnej na potrzeby przyszłych misji kosmicznych.

System CT był wykorzystywany zarówno przy misjach Apollo, jak i przy promach kosmicznych. "Prace modernizacyjne mają nam dać pewność, że CT posłuży nam przez kolejnych 50 lat. Wiele starych części zużyło się przez te lata" - mówi Mary Hanna, odpowiedzialna za projekt CT.

Łączna waga części, które zostaną wymienione w CT wynosi ponad 226 ton. Zanim jednak zostaną one zamontowane, urządzenie zostanie gruntowne sprawdzone, a inżynierowie przeprowadzą ewentualne naprawy. Planujemy, że montaż części rozpocznie się w sierpniu. Pod koniec roku powinniśmy przeprowadzić testy - informuje Hanna. Nie będzie wielu zmian, ale nowe części zwiększą dopuszczalne obciążenie. Nowy system będzie też lepiej smarowany, co powinno zapewnić dłuższą bezawaryjną pracę.

Współczesne smary są znacznie doskonalsze niż te, używane przy programie Apollo. Ma to niebagatelne znaczenie. Po modyfikacji pojazd CT-2 będzie ważył 2948 ton i będzie w stanie transportować ładunek o masie 9616 ton. Transport tak olbrzymich ładunków wiąże się z ogromnymi tarciami i wydzielaniem wielkich ilości ciepła.

Wszystkie modyfikacje CT-2 mają być zakończone w pierwszych miesiącach 2016 roku. Później rozpoczną się testy. Na rok 2017 zaplanowano wystrzelenie SLS, rakiety, która po raz pierwszy od ponad 40 lat wyniesie człowieka poza niską orbitę Ziemi.

NASA SLS crawler-transporter-2 CT-2