NASA opóźnia lądowanie człowieka na Księżycu

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA zaktualizowała kalendarz programu Artemis. Misje Artemis II i Artemis III zostają przesunięte na późniejsze terminy. Zgodnie z nowym planem misja Artemis II odbędzie się we wrześniu 2025 roku, a na misję Artemis III, czyli pierwsze od pół wieku lądowanie człowieka na Księżycu, będziemy musieli poczekać do września 2026 roku. Termin misji Artemis IV, pierwszego lotu do księżycowej stacji kosmicznej Gateway, nie zmienił się. Ma się ona odbyć w 2028 roku.

W ramach misji Artemis II astronauci mają polecieć poza orbitę Księżyca, ale nie będą lądowali na Srebrnym Globie. Lądowanie to zadanie misji Artemis III. NASA tłumaczy, że powodem podjęcia decyzji o przesunięciu misji Artemis II są względy bezpieczeństwa. Wciąż trwa śledztwo mające wyjaśnić przyczyny utraty niektórych elementów osłony termicznej podczas misji Artemis I, ponadto podczas testów naziemnych zidentyfikowano problemy z akumulatorem oraz układem elektrycznym odpowiedzialnym za wentylację i kontrolę temperatury w pojeździe załogowym.

Nowy termin misji Artemis III został dostosowany do przesunięcia misji Artemis II. Musimy być pewni, że będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, by móc wdrożyć w misji Artemis III wnioski, jakie wyciągniemy z misji Artemis II. Musimy brać też pod uwagę wyzwania, przed jakimi staną nasi prywatni partnerzy, którym – po misji Artemis II – przekażemy uwagi dotyczące Artemis III. Każda misja załogowa zwiększa stopień skomplikowania kolejnych misji i przynosi nam nowe dane, na podstawie których trzeba wykonać nowe testy systemów. Dlatego musimy dopasować termin kolejnych misji do możliwości naszych partnerów tak, by SpaceX – odpowiedzialne za moduł lądowania pojazdu załogowego – i Axiom Space – które przygotowuje kombinezony kosmiczne przyszłej generacji – miały czas na dodatkowe testy i udoskonalenia, czytamy w oświadczeniu NASA. Wykorzystamy misję Artemis II i każdą kolejną misję do zmniejszenia ryzyka związanego z misjami na Księżyc, dodała Catherine Koerner z Exploration Systems Development Mission Directorate.

NASA poinformowała też, że poprosiła firmy SpaceX oraz Blue Origin, które obecnie rozwijają moduły lądujące na potrzeby misji Artemis, by już zaczęły pracować nad planami zwiększenia ich możliwości i dostarczenia cięższych ładunków w przyszłości.

Artemis to długoterminowy program badawczy, którego zadaniem jest prowadzenie prac na Księżycu oraz przygotowanie przyszłych misji załogowych na Marsa. To zaś oznacza, że musimy w odpowiedni sposób przygotować i przetestować podstawowe systemy, byśmy mogli w przyszłości rozwijać je i bezpiecznie prowadzić kolejne misje. Bezpieczeństwo załogi jest i będzie naszym priorytetem, dodał Amit Kshatriya, dyrektor Moon to Mars Program Office.

NASA opóźnia lądowanie człowieka na Księżycu