Drugi tegoroczny rekord

| Nauki przyrodnicze
Lykaestria; licencja: GNU FDL

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) poinformowała o pobiciu w bieżącym roku drugiego rekordu temperatury w historii pomiarów. Poprzednio rekord padł w maju, który był najcieplejszym piątym miesiącem roku od kiedy ludzie dokonują precyzyjnych pomiarów na wystarczająco dużą skalę, czyli od roku 1880. Teraz dowiadujemy się, że również i czerwiec był rekordowy. To najgorętszy z odnotowanych przez ludzi czerwców.

Średnia globalna temperatura dla tegorocznego czerwca wyniosła 16,2 Celsjusza. To o 0,7 stopnia Celsjusza więcej niż średnia dla całego XX wieku i o 1/20 stopnia więcej niż rekordowy dotychczas czerwiec z roku 2010. Jednak znacznie bardziej niepokojąca jest informacja o temperaturach oceanów. W czerwcu średnia światowa wynosiła 17 stopni Celsjusza i był to bezwzględny rekord dla wszystkich miesięcy. Derek Arndt, odpowiedzialny w NOAA za monitorowanie klimatu, mówi, że to właśnie niezwykle wysokie temperatury oceanów spowodowały, że maj i czerwiec były wyjątkowo gorące. Z kolei klimatolog Jonathan Overpeck z University of Arizona ostrzega, że możemy mieć do czynienia z bardzo ciepłym rokiem, gdyż wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku wystąpi zjawisko El Niño, które dodatkowo zwiększy temperatury.

Wszystkie obecnie obowiązujące miesięczne rekordy wysokich temperatur zostały zanotowane po 1997 roku. Większość z nich przypada na ostatnią dekadę. Wszystkie rekordy niskich temperatur padły przed rokiem 1917.

Ostatni czerwiec był 352. miesiącem z kolei, w którym temperatura była wyższa od XX-wiecznej średniej dla danego miesiąca.

NOAA temperatura rekord El Nino