NSA stworzy Obywatela Doskonałego
Rząd USA rozpoczyna bardzo kosztowny i zakrojony na szeroką skalę projekt obrony kraju przed cyberatakiem. Na Perfect Citizen zostanie wydane nawet 100 milionów dolarów, a przetarg na pierwszą fazę projektu wygrała firma Raytheon.
W ramach Perfect Citizen Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) ma nadzorować za pomocą odpowiednich czujników najważniejsze elementy infrastruktury informatycznej agend rządowych i firm prywatnych. Pod nadzorem Agencji znajdą się m.in. sieci energetyczne czy elektrownie atomowe. Głównym celem projektu jest wyszukiwanie słabych stron i monitorowanie przeprowadzanych ataków, w celu zbierania danych na temat zagrożeń. Niewykluczone, że będzie też w stanie pomóc w obronie przed atakiem.
O ile jednak wdrożenie projektu w sieciach rządowych nie powinno być problemem, o tyle firmy prywatne nie mają obowiązku współpracy z agendami rządowymi. Dlatego też nie wiadomo ile z nich uda się przekonać do przystąpienia do Perfect Citizen. Najłatwiej zapewne będzie przekonać te firmy, które już i tak współpracują z rządem i np. realizują zamówienia federalne.
Opinie specjalistów nie są jednoznaczne co do programu. Niektórzy uważają, że jest to wtrącanie się NSA w kwestie wewnętrzne państwa, inni twierdzą, że to ważny projekt zwiększający bezpieczeństwo i jedynie NSA posiada odpowiednie zasoby, by go prowadzić. Zdaniem zwolenników, Perfect Citizen nie naruszy prywatności bardziej, niż kamery przemysłowe umieszczone na ulicy. Tym bardziej, że projekt ma przede wszystkim skupiać się na dużych systemach informatycznych starszego typu. Były one projektowane wiele lat temu, nie myślano o podłączaniu ich do Sieci i nie zabezpieczano pod tym kątem. Jednak po latach zostały podłączone do internetu i są szczególnie narażone na ataki. Systemy takie zarządzają np. ruchem lotniczym czy kursami pociągów metra. Perfect Citizen ma za zadanie zabezpieczać przede wszystkim takie miejsca.
Rząd USA od ponad 10 lat mówi, że państwo ma interes w zabezpieczeniu zasobów firm prywatnych, gdyż ataki na nie mogą powodować też olbrzymie straty w państwowej infrastrukturze. Coraz częściej uwagi takie dotyczą cyberataków i urządzeń telekomunikacyjnych. Jak zwracają uwagę urzędnicy, NSA, która zajmuje się m.in. wywiadem elektronicznym, jest jedyną agendą zdolną nadzorować infrastrukturę IT w skali całego kraju.
Komentarze (5)
LUKILUKEN, 8 lipca 2010, 15:58
Coś nie wygląda to ciekawie. Skąd nazwa Perfect Citizen (Idealny Obywatel) ??
hugabuga, 8 lipca 2010, 17:59
pewnie SKYNET wymyślił
Piotrek, 9 lipca 2010, 07:54
Teorie spiskowe typu świat wg. Orwella czy Nowy Świat spełniają się powoli jak w zegarku.
USA to największy terrorysta na świecie.
wilk, 9 lipca 2010, 15:19
Cokolwiek by nie zrobili, to źle... Jak dla mnie to wygląda na testy penetracyjne na szeroką skalę, co nie jest niczym dziwnym czy tym bardziej spiskowym.
Piotrek, 9 lipca 2010, 16:02
Robią dużo dobrego, ale i też złego a takich obywateli nic się nie stało, to tylko chwilowe jest ponad 90%. Popatrz na przestrzeń kilku lat jak się im wolność ograniczyło. No, ale to przecież normalne. To w imię ich dobra bo głupiutkich Amerykańców trzeba niańczyć jak dzieci bo sami sobie nie poradzą.