Samorozłączowacz

| Technologia

Japoński operator komórkowy NTT DoCoMo wprowadza na rynek telefon P903i, który automatycznie blokuje się, gdy przedłuża się nieobecność właściciela. Chroni to przed nieautoryzowanym dostępem.

Producentem telefonu jest Panasonic. W zestawie znajduje się niewielka bezprzewodowa karta identyfikacyjna, która bez problemu zmieści się w portfelu czy kieszeni torebki. Pozwala ona śledzić ruchy właściciela i wykrywa, gdy człowiek oddala się o kilka metrów.

Kiedy sygnał między dwoma obiektami [telefonem i kartą — przyp. red.] zanika z powodu zbyt dużej odległości, telefon samoczynnie się blokuje — poinformował agencję AFP rzecznik firmy Panasonic.

Oprócz karty i telefonu, w skład zestawu wchodzi czytnik linii papilarnych oraz system identyfikacji głosowej.

To dobry pomysł, ponieważ większość ludzi nie przepada za hasłami i podobnymi rozwiązaniami — podsumowuje Ollie Whitehouse z brytyjskiego Symanteka.

Whitehouse uważa ponadto, że funkcja Bluetooth, w którą wyposaża się wiele modeli telefonów komórkowych, pozwoli sprawdzić, czy w zasięgu znajdują się inne urządzenia z podobnymi możliwościami, np. laptopy.

Sądzi on także, że da się złamać zabezpieczenia P903i, odwołując się do tzw. spoofingu IP. Polega on na nadawaniu losowo dobranych pakietów danych, by uzyskać dostęp do konkretnego urządzenia. Dotyczy to nie tylko komórek, "specjaliści" włamują się w ten sposób do samochodów z automatycznym zamkiem itp.

Innym nowo wdrożonym przez NTT DoCoMo serwisem jest możliwość lokalizowania telefonu za pomocą łączności satelitarnej.

Telefon waży ok. 125 g. Chętni mogą wybrać obudowę w jednym z czterech kolorów: białą z perłowymi paskami, brązowo-srebrną i jednolicie pomarańczową.

Jak na ironię, kradzieże są w Japonii bardzo rzadkie, a zgubione telefony są najczęściej odnoszone przez znalazcę na policję. Dlatego też mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni przeważnie nie zabezpieczają swoich komórek kodami PIN.

NTT DoCoMo operator komórkowy P903i