Na Islandii zanotowano rekordowy wpływ magmy do szczeliny w skorupie ziemskiej

| Nauki przyrodnicze
Anthony Quintano

W październiku ubiegłego roku w regionie Svartsengi na półwyspie Reykjanes na Islandii uformowało się wielkie pęknięcie skorupy ziemskiej. Miało ono 15 kilometrów długości i wiele kilometrów głębokości. Naukowcy z Uniwersytetu Islandzkiego zbadali ilość magmy, która wpłynęła do szczeliny i okazało się, że był to największy wypływ tego typu. Znamy przykłady większych wypływów magmy w czasie bardzo dużych erupcji wulkanicznych, ale nie znam żadnych wyższych szacunków dotyczących wpływu magmy do szczeliny, mówi Freysteinn Sigmundsson.

Sigmundsson i jego zespół badali wspomnianą szczelinę i magmę za pomocą czujników naziemnych oraz satelitarnych. Magma zaczęła gromadzić się wiele kilometrów pod regionem Svartsengi. Gdy pojawiła się szczelina, magma zaczęła wpływać do niej z prędkością 7400 metrów sześciennych na sekundę. To mniej więcej 100-krotnie szybciej niż przepływ magmy w latach 2021–2023 w pobliskim regionie Fagradalsfjall.

Uformowana szczelina była niezwykle wąska, w najszerszym miejscu miała zaledwie 8 metrów szerokości. W grudniu rozpoczęła się trzydniowa erupcja szczelinowa, która powtórzyła się w połowie stycznia bieżącego roku.

Na Islandii zanotowano rekordowy wpływ magmy do szczeliny w skorupie ziemskiej