Najstarsza galaktyka spiralna z poprzeczką zaskoczyła naukowców
Teleskop Webba odkrył najstarszą galaktykę spiralną z poprzeczką. Jej zarejestrowanie to spore zaskoczenie, gdyż wedle teorii galaktyki tego typu nie powinny tworzyć się tak wcześnie. Poprzeczka to oznaka dojrzałości galaktyki spiralnej. Obecnie poprzeczkę posiada niemal 70% galaktyk spiralnych, a badania pokazały, że przed 7 miliardami lat taką strukturą mogło pochwalić się jedynie 20% galaktyk. Z obliczeń teoretycznych wynika zaś, że galaktyki, których przesunięcie ku czerwieni wynosi z=1,5 właściwie nie powinny posiadać poprzeczki.
Wspomniana wartość przesunięcia ku czerwieni z=1,5 oznacza, że obserwujemy obiekt takim, jakim był około 4,3 miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Tymczasem omawiana na łamach Nature galaktyka ceers-2112 ma z=3, czyli widzimy ją w czasie, gdy wszechświat miał około 2,2 miliarda lat. Biorąc pod uwagę jej strukturę oraz masę gwiazd, która jest około 18-krotnie mniejsza niż masa gwiazd w Drodze Mlecznej, badacze stwierdzili, że jest ona prekursorem takich galaktyk jak Droga Mleczna. Obliczyli, że ceers-2112 miała masę najbardziej podobną do masy naszej galaktyki około 4 miliardy lat po Wielkim Wybuchu. Naukowcy uważają, że bariony w galaktykach mogły dominować nad ciemną materią już około 2 miliardów lat po powstaniu wszechświata, a poprzeczki mogły tworzyć się w ciągu około 400 milionów lat.
Odkrycie ceers-2112 pokazuje, że galaktyki we wczesnym wszechświecie mogły być równie dobrze uporządkowane jak Droga Mleczna. To zaskakujące, gdyż wówczas galaktyki były znacznie bardziej chaotycznymi strukturami, a niewiele z nich miało układ podobny do Drogi Mlecznej, mówi współautor badań, doktor Alexander de la Vega z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. Poprzeczka w ceers-2112 wskazuje, że proces dojrzewania i porządkowania galaktyk zachodzi znacznie szybciej niż sądziliśmy, a to oznacza, że niektóre elementy teorii dotyczących tworzenia się i ewolucji galaktyk wymagają poprawek.
Jeśli odkrycie, dokonane przez zespół pracujący pod kierunkiem specjalistów z hiszpańskiego Centro de Astrobiología, się potwierdzi, będzie to oznaczało, że do modeli teoretycznych tworzenia się i ewolucji galaktyk trzeba dodać możliwość wczesnego istnienia galaktyk na tyle stabilnych, by wytworzyła się w nich poprzeczka. Będzie to miało wpływ na szacunki dotyczące ilości ciemnej materii tworzącej wczesne galaktyki. Odkrycie pokazuje też, że istnieje możliwość znalezienia kolejnych poprzeczek w galaktykach młodego wszechświata.
Komentarze (7)
radar, 11 listopada 2023, 12:07
... w dalszym ciągu błądzą we mgle i g. wiedzą.
ex nihilo, 13 listopada 2023, 02:50
Zgłoś się do Tadka R. i jego kumpli - oni oświeceni światłością wiekuistą wszystko wiedzą
A przy okazji - dostali na odchodne kolejne prezenty od jaśnie oświeconego ministra(nta) Czarnka:
https://oko.press/czarnek-na-pozegnanie-daje-200-punktow-dla-pedagogiki-katolickiej
a trochę wcześniej:
https://oko.press/polskie-czasopisma-teologiczne-tak-dobre-jak-nature-przynajmniej-wedlug-ministerstwa-czarnka
radar, 13 listopada 2023, 15:07
"Gupiś", przecież jakby wszystko wiedzieli to by nie potrzebowali kasy na uczelnie i "zgłębianie wiedzy". Amator.
Tak jak się jeszcze nad tym zastanawiam. Jakby oni mówili: "to odkrycie potwierdza jak mało wiemy o wszechświecie i, że nasze teorie są tylko teoriami i nie mamy na nie w sumie żadnych dowodów", ale "zaskakujące". Zaskakujące, zupełnie jakby poprzednia teoria była równie potwierdzona co odkrycie Newtona.
ex nihilo, 13 listopada 2023, 15:24
A czy im kasiorka na uczelnie i zgłębianie wiedzy jest potrzebna? Naiwny.
Astro, 14 listopada 2023, 18:34
Informuję, że nie tylko "Pedagogika Katolicka" została zrównana z "Nature" czy "Science". W tym zacnym gronie czasopism jest też https://www.cementwapnobeton.pl/
Tu chyba mogę zrozumieć opór Radara, bo pewnie blisko mu betonu (albo cementu; ostatecznie wapna).
Zdrowe grzybki wszystko przecież wiedzą, a kasę na uczelnie i tak dostają. Nic nie zgłębiają, no chyba, że beznadziejne odwierty, które i tak (od dawna wiadomo) nic nie dadzą.
Newton był czystym spekulantem wobec "poprzedniej teorii".
l_smolinski, 15 listopada 2023, 18:56
Oni już kompletnie poszaleli. Z początku myślałem, że sobie żartujesz.
KONTO USUNIĘTE, 15 listopada 2023, 20:46
Ale, że co? Konsument nauki radar ma życzenie aby mu tu i teraz odkryli nagle wszystko?
Ech... chciejstwo społeczeństwa dobrobytu.