Nastolatka z dzieckiem przytulonym do pleców pochowana na anglosaskim cmentarzu

| Humanistyka
Wessex Archeology

Podczas budowy najdłuższego na świecie lądowego i podmorskiego interkonektora Viking Link, łączącego Wielką Brytanię i Danię, odkryto 50 stanowisk archeologicznych, datowanych od prehistorii po nowożytność. Najbardziej interesującym z nich jest pozostałość po anglosaskim cmentarzu z VI-VII wieku. Wśród znalezionych tam pochówków wymienia się grób nastolatki oraz dziecka przytulonego do jej pleców. Cmentarz jest umiejscowiony wewnątrz rowu obwodowego pochodzącego z epoki brązu, co wskazuje, że miejsce to wykorzystywano na długo przed jego założeniem.

Wessex Archeology Wessex Archeology

Połowa pierwszego tysiąclecia w Brytanii to tajemniczy okres, mamy mało źródeł na ten temat. Dlatego każde odkrycie archeologiczne z tego czasu jest tak cenne i pomaga nam zrozumieć, co się wówczas działo. W pochówkach znaleźliśmy piękne dobra grobowe, ale osobiście nie mogę doczekać się informacji o pogrzebanych tutaj ludziach, które uzyskamy z analizy ich kości i zębów, mówi profesor Alice Roberts z University of Birmingham.

Na cmentarzu znaleziono szczątki 23 osób, a z ich grobów wydobyto 250 artefaktów. Są wśród nich noże, biżuteria i naczynia ceramiczne. Przy głowie i na piersi wspomnianej na początku nastolatki archeolodzy odkryli dwa niewielkie złote wisiorki ozdobione granatami i srebrny wisiorek z bursztynem. Obok spoczywały dwa niebieskie szklane paciorki oraz fibula tarczowata.

Osteoarcheolog Jacqueline McKinley z Wessex Archeology mówi, że w Linconshire odkryto już wiele anglosaskich cmentarzy, jednak większość z nich znaleziono przed dziesięcioleciami. Wówczas specjaliści skupiali się na badaniu wyposażenia grobów, a nie szczątków ludzkich. Teraz możemy skorzystać z wielu osiągnięć nauki, w tym analiz izotopowych i genetycznych. To pozwoli nam lepiej zrozumieć ówczesnych mieszkańców, ich migracje, pochodzenie, a nawet poznać ich dietę, wyjaśnia uczona.

Na razie nie wiadomo, co łączyło nastolatkę z dzieckiem. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom uda się określić związki rodzinne zarówno w ich przypadku, jak i odnośnie do całej społeczności oraz opisać je w szerszym regionalnym kontekście.

Nastolatka z dzieckiem przytulonym do pleców pochowana na anglosaskim cmentarzu