Nowy (stary) nietoperz borsuk

| Nauki przyrodnicze
2013 DeeAnn M. Reeder, A new genus for a rare African vespertilionid bat: insights from South Sudan, ZooKeys 285: 89–115, doi: 10.3897/zookeys.285.4892

Po ekspedycji do Sudanu Południowego (Ekwatorii Zachodniej) biolodzy opisali nowy rodzaj nietoperza. Ubarwienie jedynego (jak na razie) przedstawiciela taksonu Niumbaha, co w języku pazande oznacza "rzadki" lub "dziwny", przypomina paski borsuka.

Autorzy artykułu z pisma ZooKeys ujawniają, że de facto czarno-biały ssak nie jest dla nauki nowością, ale w 1939 r. podczas pierwszego spotkania w Belgijskim Kongu (dzisiejszej Demokratycznej Republice Konga) zwierzę błędnie zidentyfikowano jako reprezentanta rodzaju Glauconycteris (stąd nazwa Glauconycteris superba). W dodatku od tamtej pory jakby zapadło się ono pod ziemię; w sumie, po wliczeniu okazu z 2012 r., schwytano tylko 5 egzemplarzy.

Prof. DeeAnn Reeder Bucknell University i Adrian Garside z Fauna and Flora International (FFI) przeanalizowali czaszki i wygląd osobnika z rezerwatu Bengangai oraz egzemplarzy muzealnych i stwierdzili, że pod względem ekomorfologicznym "Glauconycteris" superba różni się od innych gatunków zgrupowanych w rodzaju Glauconycteris.

Reeder uważa, że nowy stary nietoperz właściwie pod żadnym względem nie pasuje do wcześniejszej klasyfikacji. Jest tak unikalny, że musieliśmy utworzyć nowy rodzaj.

Pierwszą wskazówką, że gatunek należałoby przeklasyfikować, było nietypowe ubarwienie. Później biolodzy zwrócili uwagę na skrzydła. U przedstawicieli rodzaju Glauconycteris, którzy ze względu na delikatną budowę bywają nazywani motylimi nietoperzami, są one przezroczyste i brązowe/białe, zaś tutaj natura postawiła na smolistą czerń. Kolejnymi niepasującymi do układanki szczegółami okazały się czaszka i uszy.

Niumbaha nietoperz borsuk przeklasyfikować DeeAnn Reeder Adrian Garside Niumbaha superba