Znaleziono 'unieważnioną' majańską siedzibę władz

| Humanistyka
Evelyn Chan

Na stanowisku Nixtun-Ch'ich' w departamencie Petén w Gwatemali odkryto majański budynek kolegialny sprzed ok. 700 lat. Znajdują się w nim ołtarze, kadzielnice oraz przedstawienia zwierząt.

Timothy Pugh

Jak ujawnił na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Arche Timothy Pugh z Queens College, składał się on z 2 leżących obok siebie holów z kolumnadą. Ściany ozdobiono przedstawieniami zwierząt, m.in. papugi.

Chakan Itza organizowali w budynku spotkania przywódców, czcili bóstwa czy celebrowali zawieranie małżeństwa. Zasadniczo mogłyby się tu odbywać niemal wszystkie rytuały polityczne i religijne.

Archeolodzy natrafili m.in. na kadzielnice w kształcie głowy boga nieba i słońca Itzamny oraz sadzonki świętego drzewa Majów ceiby. Ściany holów zdobiły rzeźby gada i papugi, zaś na każdym z 2 ołtarzy znajdował się żółw.

Mierzący 50 na 50 m budynek kolegialny stanowił część dobrze prosperującej osady. Korzystano z niego między 1300 a 1500 r. n.e. Ponieważ Majowie przykładali dużą wagę do czasu i kalendarza, po zakończeniu pewnego cyklu siedzibę władz przeniesiono, a starą zniszczono - ołtarze rozbito, zaś budynek przykryto grubą warstwą ziemi.

Warto przypomnieć, że podczas wcześniejszej ekspedycji w Nixtun-Ch'ich' odkryto drugie do wielkości boisko do gry w ullamaliztli. Największe znajduje się w Chichén Itzá, a wg Chakan Itza, stamtąd właśnie pochodzili ich przodkowie.

Nixtun-Ch'ich' budynek kolegialny ołtarz kadzielnica kolumnada siedziba władz Timothy Pugh