Wrocławskie laboratoria ponownie otwarte dla zwiedzających

| Ciekawostki

Niedostępne na co dzień laboratoria zostaną ponownie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. 8 października startuje II edycja Nocy Laboratoriów, podczas której będzie można poznać wrocławski potencjał naukowy. Niezmiennie organizatorami są firma Nokia oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Do wydarzenia przyłączyły się również wrocławskie uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które tylko w tę jedyną noc otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych.

Pierwsza edycja Nocy Laboratoriów spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Na nocne zwiedzanie wybrało się ponad 4000 osób. W sumie w 21 laboratoriach przeprowadzono aż 11 niezapomnianych warsztatów oraz 35 różnego typu prezentacji.

Liczymy na jeszcze większe zainteresowanie niż przy pierwszej edycji, gdyż w tym roku do grona Partnerów wydarzenia dołączyło kilka nowych instytucji, co oznacza jeszcze więcej interesujących miejsc do zwiedzania i dodatkowe atrakcje. Należy jednak pamiętać, że zainteresowanie jest bardzo duże i liczy się kolejność zgłoszeń. W ubiegłym roku wszystkie wejściówki rozeszły się w ekspresowym tempie, a miejsca na niektóre warsztaty czy wykłady były zajęte już po kilku godzinach od uruchomienia zapisów – wyjaśnia Agata Kołacz, organizator Nocy Laboratoriów z ramienia Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Uczestnicy tegorocznej edycji poznają m.in. najnowocześniejsze technologie, nad którymi pracują wrocławscy naukowcy, odkryją tajniki genetyki, niekonwencjonalne źródła energii i rozwiązania telekomunikacji. Odkryją zastosowania produktów 3M, z którymi każdy z nas spotyka się co najmniej kilka razy dziennie, a niektórzy z nas nawet mają je w sobie. Z kolei alergicy (i nie tylko) odwiedzający Laboratorium szkoleniowe Euroimmun będą mogli samodzielnie wykonać testy alergologiczne oraz skorzystać z mikroskopu fluorescencyjnego (tak, tak trudne słowo, ale bez obaw, wszystko wyjaśnią na warsztatach pracownicy laboratorium).

Z kolei przyszli inżynierowie, oprócz zwiedzania laboratoriów Nokii, dodatkowo będą mogli osobiście sprawdzić, jak zjawiska elektromagnetyczne wpływają na urządzenia elektroniczne i systemy radiowe, a to wszystko dzięki nowym Partnerom akcji, którymi zostali Instytut Łączności - PIB oraz Instytut Elektrotechniki.

Miejscem, którego nie można przegapić podczas II edycji Nocy Laboratoriów, będzie Uniwersytet Medyczny, gdzie pracownicy Katedry Histologii i Embriologii przybliżą budowę oraz funkcjonowanie żywych tkanek oraz Firma Dolby, która zaprasza wszystkich melomanów do swojego dźwiękowego laboratorium.

Wieczór pod znakiem zbrodni!

Niezawodny jak zawsze Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przygotuje specjalnie na ten wieczór szereg tematycznych warsztatów. Czym się różni rana cięta od szarpanej? Jakie ślady zostawiają w ciele noże zębate, a jakie piły mechaniczne? Na te i inne pytania odpowiedzą antropolodzy. Na tej uczelni przekonamy się także, czy zabójcze grzyby i zbrodnicze pasożyty faktycznie są takie straszne, jak je opisują. Jednak bez obaw – nikt nie będzie ich testował na sobie, za to uczestnicy Nocy Laboratoriów będą mogli sami przygotować preparaty i zbadać je pod mikroskopem!

Warsztaty o podobnej tematyce przygotuje Uniwersytet Wrocławski, otwierając dla gości swoje laboratorium kryminalistyczne – strzeżcie się zatem wszyscy przestępcy, gdyż teraz każdy chętny pozna tajniki poszukiwania śladów zbrodni!
Ciekawie zapowiada się także wizyta w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur PAN, gdzie pole magnetyczne milion razy większe od ziemskiego i temperatury bliskie zera bezwzględnego nie są niczym niezwykłym.
Na deser dodajmy, że atrakcje przygotowuje podobnie jak w zeszłym roku Izba Celna, która przedstawi najnowocześniejsze radiowozy i aparaturę do zwalczania przemytu. Na ich stoisku nie zabraknie biszkoptowego labradora, który od lat pomaga wrocławskim celnikom przy szukaniu przemycanych towarów.

Noc nie straszna dla maluchów!

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Centrum Nauki Humanitarium oraz Wrocławski Park Technologiczny wraz z Fundacją ProMathematica przygotowują ciekawe warsztaty, podczas których najmłodsi odkryją, że niemożliwe staje się możliwe. Czy uda się napompować balon śniegiem, uwolnić dżina z lampy czy wystrzelić rakietę i spowodować wybuch piany? Każdy z młodych naukowców będzie mógł to sprawdzić samodzielnie.

Podsumowując: szykuje się jeszcze większa niż rok temu dawka atrakcji, której nie można przegapić!
Wstęp na teren laboratoriów biorących udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na warunki logistyczne liczba zwiedzających będzie ograniczona. Obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy", dlatego warto odpowiednio wcześniej zapisać się na stronie organizatora www.noclaboratoriow.pl. Zapisy ruszą 23 września o godzinie 12.

O akcji

Organizowana przez firmę Nokia Networks i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a drugą edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii czy biologii. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.

Noc Laboratoriów. Nie prześpij tego!

www.noclaboratoriow.pl

Tak wyglądała I edycja Nocy Laboratoriów:

 

Noc Laboratoriów II edycja Wrocław Nokia Wrocławskie Centrum Badań EIT+