Nokia skorzysta z procesorów ST-Ericssona

| Technologia
ST-Ericsson

ST-Ericsson, spółka założona przez STMicroelectronics i Ericssona, będzie dostarczała procesory dla telefonów Nokii z systemem Windows Phone. Pierwszym takim układem będzie U8500.

Dotychczas w urządzeniach korzystających z Windows Phone, używano tylko procesorów Snapdragon firmy Qualcomm. Taki był bowiem wymóg Microsoftu, który chce zapobiec fragmentacji platformy. Teraz wiadomo, że do Qualcommu dołączy co najmniej jeden producent procesorów.

Jak zauważa Elizabeth Woyke z Forbesa, która o opisanych powyżej planach dowiedziała się od prezesa STMicroelectronics Carlo Bozottiego, firma ta była w przeszłości jednym z głównych dostawców układów scalonych dla Nokii, a w 2009 roku rolę tę przejęła spółka ST-Ericsson.

Bozotti zdradził też, że dwurdzeniowy U8500, wykorzystywany obecnie w smartfonach Sidekick 4G oraz Samsung Infuse 4G, trafi do urządzeń Nokii w 2012 roku i będzie współpracował z Windows Phone 8. W przyszłym roku Nokia planuje premierę 12 nowych smartfonów, z których część będzie korzystała z następcy U8500.

Procesor U8500 oparty jest na architekturze Cortex A9, a jego oba rdzenie taktowane są zegarem o częstotliwości 1,2 GHz. Układ obsługuje kamerę o rozdzielczoci 1080p z licznymi kodekami (MPEG-4, H264 HP, VC-1), ekrany dotykowe o wysokiej rozdzielczości, tryb dual display, grafikę 3D, aparat cyfrowy o rozdzielczości do 20 megapikseli, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, USB 2.0 i HDMI. Opcjonalnie może też obsłużyć standardy mobilnej telewizji.

Nokia Windows Phone ST-Ericsson U8500 smartfon