NovaCast wyprze tradycyjne opaski gipsowe?

| Medycyna
Image courtesy of Investigación y Desarrollo

Drukowane w 3D urządzenie NovaCast ma zastąpić gips. Zapobiega zakażeniom, owrzodzeniu, a nawet amputacji kończyn. Waży 10-krotnie mniej od swojego tradycyjnego odpowiednika i zapewnia dobrą wentylację.

Przy opatrunkach gipsowych nie można zajrzeć do środka, gromadzi się pod nimi pot, nie ma też mowy o właściwej cyrkulacji powietrza. Nic więc dziwnego, że dochodzi do rozwoju zakażeń czy owrzodzenia. Chcąc wyeliminować te problemy, grupa absolwentów Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego założyła start-up Mediprint.

Materiałem, z którego wykonane są tradycyjne opatrunki unieruchamiające, jest wysoce higroskopijny gips. Oznacza to, że wchłania on pot i sprawia, że w warunkach braku wentylacji namnażają się bakterie - wyjaśnia Zaid Musa Badwan Peralta.

Najważniejszym produktem firmy Mediprint jest właśnie NovaCast (Meksykanie zdążyli go już opatentować). Można go spersonalizować, a nawet się w nim kąpać.

Bodźcem do rozpoczęcia projektu był wypadek, jakiemu uległa matka Peralty. Kobieta złamała lewą rękę i lekarze założyli jej zły opatrunek. By skorygować błąd, później kończynę trzeba było chirurgicznie złamać. Niestety, gips ponownie okazał się nieprawidłowy, przez co [ostatecznie] zdiagnozowano 50% niepełnosprawność ręki.

Co ważne, młodzi inżynierowie stworzyli oprogramowanie, które pozwala zdefiniować precyzyjne wymiary urządzenia (bez potrzeby skanowania 3D). "Lekarz musi tylko wprowadzić dane i automatycznie generowana jest idealna geometria wydruku".

Uzyskanie NovaCast trwa średnio 3,5 godziny (dokładny czas zależy od gabarytów chorego). Prowadzimy badania i udoskonalenia, by skrócić czas wydruku do godziny. Następnym etapem jest wdrożenie technologii w szpitalach i zwiększenie liczby drukarek 3D [...].

NovaCast zostało nagrodzone w paru konkursach, m.in. StartUP Expo EmprendeTown.

NovaCast druk 3D gips Zaid Musa Badwan Peralta