Analityk uważa, że Nvidia mogłaby kupić AMD

| Technologia

Doug Friedman, analityk z firmy American Technology Research, uważa, że Nvidia może próbować kupić firmę AMD. Jego zdaniem byłoby to o tyle sensowne posunięcie, że to, co robią AMD i Intel zagraża Nvidii. Kupując AMD firma pozbyłaby się jednego z dużych konkurentów.

Jedn z problemów jest taki, że w przypadku zakupu AMD, czy też Nvidia/AMD, nie będzie mogła produkować procesorów.

AMD korzysta bowiem z kupionej od Intela licencji na architekturę x86. Zawarta pomiędzy obiema firmami umowa przewiduje, że praw licencyjnych nie można przenosić. Jeśli więc Nvidia rzeczywiście przejęłaby AMD i chciała produkować CPU, musiałaby prowadzić negocjacje z Intelem.

Doug Friedman uważa, że zarząd AMD jest poddany mocnej presji ze strony akcjonariuszy, którzy nie są zadowoleni z ostatnich wyników firmy. Niewykluczone, że chcieliby oni doprowadzić do wymiany zarządu.

Mimo trudności, jakie przeżywa firma, jej działania godzą w Nvidię. AMD chce zintegrować rdzeń graficzny w procesorze. Jeśli się to uda wielu użytkowników, chociażby ze względu na koszty, zrezygnuje z kupowania osobnych GPU. Musimy tutaj przypomnieć, że Nvidia jest potęgą na rynku samodzielnych kości graficznych. Zintegrowanie w procesorze wydajnych rdzeni produkowanych przez ATI (które jest obecnie własnością AMD), spowoduje, że cena takiej kości (CPU i GPU w jednym) będzie niższa od ceny dwóch układów (CPU i GPU osobno). Ponadto producenci płyt głównych będą mogli uprościć ich konstrukcję, co przyczyni się do zmniejszenia ceny.

Podobne plany ma Intel, który już jest potęgą na rynku rdzeni graficznych wbudowanych w chipset.

Plany obu firm mogą spowodować, że w najbliższym czasie Nvidia zanotuje poważny spadek sprzedaży swoich procesorów graficznych. Dlatego też dla firmy tej rozsądne byłoby wyeliminowanie z rynku jednego z konkurentów.

O ile jednak pomysł Friedmana byłby godnym rozważenia z punktu widzenia Nvidii, to dość wątpliwe, czy dojdzie do skutku. Jest niemal niemożliwe, by urzędy antymonopolowe zgodziły się na połączenie obu dominujących producentów GPU.

Rynkowa kapitalizacja AMD wynosi obecnie mniej niż 4 miliardy dolarów. Nvidia jest warta ponad 13 miliardów USD.

Nvidia AMD