7. pozycja w kamasutrze płazów

| Nauki przyrodnicze

U Nyctibatrachus humayuni odkryto nieznaną wcześniej u płazów pozycję spółkowania. Naukowcy z zespołu prof. Sathyabhamy D. Biju z Uniwersytetu w Delhi nazwali ją "rozkrokiem grzbietowym".

By przyłapać płaza in flagranti, biolodzy przez 40 nocy zaczajali się w lasach w pobliżu Humbarli (N. humayuni to endemit zamieszkujący Ghaty Zachodnie).

Naukowcy ujawniają, że u N. humayuni nie występuje typowy ampleksus (samiec nie chwyta samicy przednimi i tylnymi łapami). Zamiast tego przednie kończyny leżącego na grzbiecie samicy amanta spoczywają na liściu czy gałązce albo je obejmują. W tym czasie samica uwalnia skrzek na powierzchnię, na której siedzi spółkująca para.

Samiec ejakuluje na grzbiet samicy. Przed zapłodnieniem sperma spływa po jej plecach i tylnych kończynach - wyjaśniają autorzy publikacji z pisma PeerJ.

Choć N. humayuni znajdują się w odległości kilku milimetrów od siebie, w większości przypadków w ogóle się nie dotykają. Odsuwając się pod koniec aktu, samiec nadyma policzki i unosi się nad jajami. Zespół Biju sądzi, że w ten sposób chroni skrzek przed wężami. Ostatecznie zapłodniony skrzek spływa po liściu do strumienia, gdzie rozwijają się kijanki.

U N. humayuni podczas godów nawołują nie tylko samce. Nie wiadomo jednak, czemu ma służyć takie zachowanie samic.

Rozkrok grzbietowy to 7. opisany rodzaj pozycji przyjmowanej przez płazy podczas kopulacji.

 

Nyctibatrachus humayuni spółkowanie pozycja ampleksus rozkrok grzbietowy Ghaty Zachodnie Sathyabhama D. Biju