VIII Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik

| Astronomia/fizyka
Fundacja Uniwersytet Dzieci

Od 1 listopada ruszyły zapisy do VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik. Organizatorem projektu już po raz trzeci jest Fundacja Akademia Młodych Odkrywców. Finałowy test konkursowy odbędzie się 17 marca 2015 r. w siedzibie każdej zgłoszonej szkoły.

Co wyróżnia konkurs Świetlik?

Eksperymenty, które można wykonać w domu lub w szkole, są świetnym sposobem nie tylko na samodzielne poznanie praw fizyki. Pozwalają także na twórcze spędzenie czasu z rodziną, poszerzają horyzonty myślowe i wzbogacają słownictwo. Na podstawie tych doświadczeń i ich wyników tworzona jest pewna część zadań konkursowych (w zależności od wieku dzieci jest to 10-30% wszystkich pytań). W ramach przygotowań do Konkursu, uczniowie mogą także sięgnąć do testów konkursowych z lat poprzednich (pełne zestawy, wraz z kluczami odpowiedzi, opublikowane są na stronie www.swietlik.edu.pl; większość zestawów zamieszczana jest w dwóch formatach: PDF i on-line).

Akademia Młodych Odkrywców

Testy, dostosowane do wieku dzieci, uczą myślenia naukowego i analitycznego. Poprzez szeroki wachlarz poruszanych wątków, od geografii, poprzez fizykę, aż do medycyny, zachęcają do poznawania różnych źródeł wiedzy, a przede wszystkim poszerzenia wiadomości zdobywanych w szkole.

Pytania i doświadczenia układa zespół naukowców, którzy każdą chwilę poświęcają na badanie świata i poszukiwanie nowych form nauczania. Ich wiedza owocuje stworzeniem testów, doświadczeń i warsztatów, które budzą w dzieciach ciekawość świata i potrzebę zadawania ważnych pytań.

Każde dziecko otrzymuje dyplom uczestnictwa, a około 15% wszystkich uczestników nagrodę główną, nagrodę lub wyróżnienie w postaci nagrody rzeczowej. Ponadto dla 5 szkół, które osiągną najwyższy procentowy udział uczniów, zorganizowane zostaną warsztaty przyrodnicze na terenie tych placówek. Warsztaty będą przeprowadzane przez pracowników i doktorantów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest rejestracja, której dokonuje nauczyciel koordynujący Konkurs w danej szkole. Każde z dzieci uiszcza 8 zł opłaty konkursowej i dostarcza podpisane przez rodzica lub opiekuna oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych ucznia.

Najważniejsze informacje:

Zapisy: www.swietlik.edu.pl

Biuro Konkursu: konkurs@swietlik.edu.pl

Telefon: 730 100 301

Pod adresem warsztaty@swietlik.edu.pl można zapisać się organizowane przez Fundację warsztaty. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej.

Najważniejsze terminy:

Zapisy do Konkursu: od 1 listopada 2014 r. do 31 stycznia 2015 r.

Ogłoszenie doświadczeń konkursowych: 27 stycznia 2015 r.

Wysyłka testów: 9 marca 2015 r.

TEST KONKURSOWY: 17 marca 2015 r.

Ogłoszenie wyników: 11 maja 2015 r.

Reklamacje i potwierdzenie danych uczestników do druku dyplomów: 11-20 maja 2015 r.

Druk dyplomów: 20-29 maja 2015 r.

Wysyłka nagród: od 3 czerwca 2015 r.

W każdej edycji Konkursu odnotowano poszerzenie kręgu odbiorców i uczestników. W siedmiu poprzednich edycjach zanotowano łącznie prawie 120 tysięcy uczestników, z czego w edycji VII – prawie 29 tysięcy z 782 szkół podstawowych w całej Polsce.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w Konkursie!

Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik