Opera na WebKicie

| Technologia
Opera

Opera rezygnuje z własnego silnika Presto i w bieżącym roku będzie stopniowo przechodziła na wykorzystywany w Chrome i Safari silnik WebKit. Bruce Lawson z Opery poinformował na firmowym blogu, że użytkownicy przeglądarki natychmiast zauważą różnicę. Konsumenci najpierw odnotują lepszą kombatybilność z witrynami. Szczególnie z mobilnymi wersjami, z których wiele było testowanych tylko pod kątem zgodności z WebKitem.

Dzięki zmianie silnika Opera chce, by jej produkt był wiodącą przeglądarką dla iOS-a i Androida. Prezes Opery ds. technicznych, Hakon WIum Lie stwierdził, że więcej sensu ma współpraca naszych ekspertów z opensource'owymi środowiskami w celu dalszego udoskonalania WebKita i Chromium niż dalsze prace nad własnym silnikiem renderującym.

Rozczarowanie decyzją Opery wyraził Robert O'Callahan, jeden z developerów Mozilli. Jego zdaniem decyzja o korzystaniu z WebKita może być dobra dla norweskiej firmy, ale nie jest dobra dla internetu. Coraz więcej developerów nie tworzy stron i aplikacji pod kątem zgodności ze standardami, ale pod kątem zgodności z WebKitem - stwierdza.

Opera Presto WebKit Safari Chrome silnik