Opinia o używce wpływa na pracę mózgu po jej zażyciu
Naukowcy z Icahn School of Medicine at Mount Sinai wykazali, że to, co na temat używki sądzi osoba ją zażywająca wpływa na jej mózg i zachowanie w podobny sposób, jak różne dawek używki. Odkrycie może mieć olbrzymi wpływ na sposoby leczenia uzależnień. Uczeni, którzy w swoich badaniach skupili się na nikotynie, stwierdzają, że pomoże ono zarówno odkryć neurologiczne mechanizmy wpływu opinii o używce na uzależnienie, jak i zoptymalizować leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne, gdyż można będzie wykorzystać siłę przekonań.
Nasze poglądy czy wierzenia mogą mieć wpływ na nasze zachowanie. Jednak wpływ ten jest trudno mierzyć, więc rzadko jest on przedmiotem badań ilościowych w naukach neurologicznych. Postanowiliśmy zbadać, czy poglądy na używkę mogą wpływać na aktywność mózgu tak, jak wpływają różne dawki używki i odkryliśmy, że możemy bardzo precyzyjnie określić, jak opinia o używce wpłynie na reakcję mózgu. Odkrycie to może stać się kluczowym elementem, który zwiększy naszą wiedzę na temat roli przekonań na uzależnienia oraz na szersze spektrum zaburzeń i ich leczenie, mówi profesor Xiaosi Gu.
Naukowcy prowadzili badania na osobach uzależnionych od nikotyny. Biorącym w nich udział ochotnikom powiedziano, że podane im elektroniczne papierosy zawierają niską, średnią oraz wysoką dawkę nikotyny. W rzeczywistości poziom nikotyny był zawsze taki sam. Następnie uczestników badano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w czasie, gdy po wypaleniu papierosa rozwiązywali zadania związane z podejmowaniem decyzji, o których wiadomo, że angażują obszary mózgu aktywowane przez nikotynę.
Okazało się, że wzgórze, na który nikotyna ma wpływ, wykazywało zależną od dawki aktywność w reakcji na to, co badany sądził na temat zawartości nikotyny w papierosie. Tym samym wykazano, że istnieje związek pomiędzy subiektywną opinią, a biologiczną reakcją mózgu. Dotychczas uważano, że taki związek istnieje jedynie w odniesieniu do leków. Tymczasem przeprowadzone właśnie badania pokazały również, że podobny związek – zależny od oczekiwanej przez użytkownika dawki – istnieje w reakcji połączeń pomiędzy wzgórzem a brzuszno-przyśrodkową korą przedczołową, w której zachodzą procesy dotyczące podejmowania decyzji i posiadanych opinii.
Nasze odkrycie pozwala też wyjaśnić dobrze znane zjawisko różnic w reakcji na narkotyki i sugeruje, że subiektywne opinie można wykorzystać do leczenia uzależnień. Możemy też lepiej zrozumieć, w jaki sposób działania poznawcze, takie jak psychoterapia, wpływają na poziomie neurobiologicznym na leczenie całego spektrum zaburzeń niezwiązanych z uzależnieniami, wyjaśnia Xiaosi Gu. Uczona, która jest jednym z pionierów rodzącej się dziedziny psychiatrii obliczeniowej, uważa, że skoro opinia na temat używki tak silnie wpływa na reakcje neurologiczne uzależnionego, uda się ten fakt wykorzystać do poprawienia wyników leczenia farmakologicznego.
Komentarze (0)