Łazik Opportunity przysłał niezwykłe zdjęcia

| Astronomia/fizyka
NASA

Łazik Opportunity, który od 2004 roku pracuje na powierzchni Marsa, przysłał jedne z najbardziej niezwykłych zdjęć, jakie wykonał w czasie swojej misji. Widoczne na nim obiekty wciąż stanowią zagadkę dla naukowców z NASA.

Na zdjęciu widać nagromadzenie sferycznych obiektów, których średnica dochodzi do 3 milimetrów. Obiekty wyraźnie różnią się od „marsjańskich jagód“, które Opportunity napotykał już wielokrotnie, a wstępne analizy wykazały, że nie zawierają one tyle żelaza co „jagody“. „Początkowo pomyśleliśmy o ‚jagodach’, ale to coś innego. Nigdy nie widzieliśmy takiego nagromadzenia sfer na Marsie“ - mówi Steve Squyers z Cornell University, główny naukowiec programu Opportunity.

Wydają się one kruche na zewnątrz i bardziej miękkie w środku. Różnią się od ‚jagód’ koncentracją, strukturą, składem, rozmieszczeniem. Mamy przed sobą interesującą zagadkę geologiczną. Opracowaliśmy kilka wstępnych hipotez, ale żadna z nich nie wydaje się bardziej prawdopodobna od innych - dodał Squyers.

Misja bliźniaczych łazików Spirit i Opportunity rozpoczęła się z 2003 roku, a w styczniu 2004 roku oba pojazdy - w odstępie 3 tygodni - wylądowały na Marsie. Oba łaziki miały pracować przez 90 dni. Zakończenie misji przewidziano na kwiecień 2004. Okazało się jednak, że pojazdy sprawują się doskonale. Przydzielano im więc kolejne zadania. W 2009 roku Spirit znieruchomiał, a w 2010 przestał komunikować się z Ziemią. Opportunity ciągle pracuje.

Łazik jest w bardzo dobrej kondycji jak na 8,5 roku ciężkiej pracy na powierzchni Marsa - stwierdził menedżer projektu John Callas.

Opportunity Mars łazik zdjęcia