Oracle ma zapłacić 3 miliardy USD odszkodowania

| Technologia
zzzack, CC

Sąd w Kalifornii nakazał Oracle'owi zapłacenie 3 miliardów dolarów odszkodowania firmie Hewlett-Packard Enterprise Co. Sprawa dotyczy serwerów Itanium. Oracle ma zamiar odwołać się od wyroku.

W 2011 roku Oracle zaprzestało produkcji oprogramowania dla serwerów HP z układami Itanium. Koncern stwierdził, że przyczyną podjęcia takiej decyzji jest fakt, iż Intel dał wyraźnie do zrozumienia, iż będzie rezygnował z produkcji układów Itanium i skupi się na procesorach x86. HP uważa jednak, że zawarta z Oracle'em umowa przewiduje wsparcie dla serwerów z procesorami Itanium. Bez oprogramowania Oracle'a produkcja serwerów przez HP traci sens.

Pierwsza część rozprawy odbyła się w 2012 roku. Wówczas to sąd w Santa Clara stwierdził, że rzeczywiście Oracle i HP zawarły odpowiednią umową. Teraz sąd zdecydował o wysokości odszkodowania.

Główny prawnik Oracle'a, Dorian Daley przypomniała, że od czasu poprzedniego wyroku jej firma dostarcza oprogramowanie dla serwerów Itanium. Teraz, skoro oba procesy się zakończyły, złożymy apelację zarówno od obecnego wyroku, jak i od poprzedniego - zapowiada Daley.

Oracle HP Itanium sąd odszkodowanie