Jutro pierwszy lot Oriona

| Astronomia/fizyka
NASA

Jutro, 4 grudnia, o godzinie 13.05 czasu polskiego rozpocznie się Exploration Flight Test-1 (EFT-1) pojazdu Orion. To pierwszy, na razie bezzałogowy, test Oriona w warunkach rzeczywistych. Orion jest pierwszym w historii pojazdem zdolnym do wyniesienia człowieka poza orbitę Księżyca. To najprawdopodobniej on zawiezie astronautów na Marsa.

Orion składa się z modułu załogowego, serwisowego, systemu awaryjnego przerwania startu i adaptera służącego do umieszczenia go na rakiecie nośnej. Lot EFT-1 będzie trwał 4,5 godziny. W tym czasie Orion oddali się od Ziemi na odległość około 5800 kilometrów. Od 40 lat żaden pojazd załogowy nie latał tak daleko. To odległość na tyle duże, że pojazd będzie wystawiony na działanie wysokich dawek promieniowania, możliwe więc będzie dokonanie pomiarów oddziaływania tego promieniowania na wnętrze Oriona. W drodze powrotnej zostanie przetestowana osłona terminczna pojazdu. Orion wejdzie w atmosferę z prędkością około 32 000 km/h, a jego powierzchnia rozgrzeje się do ponad 2000 stopni Celsjusza.

Orion jest gotowy do startu, jedyną niewiadomą pozostaje pogoda. Meteorolodzy twierdzą, że pozwoli ona na start z prawdopodobieństwem 60%.

Orion. Exploration Test Flight-1