Szybkie i niedokładne

| Technologia

Podczas International Solid State Circuits Conference (ISSCC) naukowcy z Rice University pokazali pierwszy probabilistyczny procesor (PCMOS - Probabilistic CMOS). Urządzenie działa siedmiokrotnie szybciej i zużywa 30-krotnie mniej energii niż najbardziej wydajne współczesne kości.

Nowy procesor został wykonany w technologii CMOS, co oznacza, że jego wyprodukowanie nie wymaga zastosowania nowych narzędzi. Tym, co różni go od "normalnych" procesorów jest fakt, iż nie korzysta on z algebry boolowskiej, a probabilistycznej. Innymi słowy, nie podają jak najbardziej dokładnej odpowiedzi, a tylko przybliżoną.

Projektanci współczesnych procesorów zmagają się z poważnym problemem. W miarę zmniejszania poszczególnych elementów, jest ich na kości coraz więcej, znajdują się coraz bliżej siebie i produkują szum, który zakłóca ich pracę. Podnosi się więc ich napięcie, by przezwyciężyć szum.

Profesor Krishna Palem z Rice University postanowił wykorzystać pojawiające się błędy. Znacznie zmniejszył napięcie i zastosował zasady logiki probabilistycznej.

Po zbudowaniu chipa przetestowano go wspólnie z Nanyang Technological University w Singapurze. Okazało się że wyspecjalizowany układ do szyfrowania danych spisuje się świetnie: jest bardzo wydajny i zużywa niewiele energii.

Profesor Palem mówi, że PCMOS sprawdzi się właśnie w szyfrowaniu danych oraz w przetwarzaniu grafiki. Do jej obróbki, szczególnie gdy jest ona wyświetlana na niewielkim ekranie, nie jest potrzebna olbrzymia precyzja. Wystarczą mniej dokładne obliczenia, by osiągnąć dobre rezultaty.

Kluczem jest rozpoznanie wartości, jaką przetworzona informacja ma dla użytkownika - mówi Palem. Innymi słowy, tam, gdzie potrzebna jest duża precyzja obliczeń zastosujemy tradycyjne procesory, w innych przypadkach dobrze sprawdzą się bardzo wydajne i energooszczędne PCMOS.
Zdaniem Palema pierwsze układy nowego typu mogą trafić na rynek w ciągu 4 najbliższych lat. Zagoszczą przede wszystkim w urządzeniach przenośnych.

PCMOS logika probabilistyczna szyfrowanie procesor