PlayStation 3 będzie tańsza

| Technologia

Sony przyznaje, że możliwe jest obniżenie ceny konsoli PlayStation 3 na rynku amerykańskim. Gdy nadejdzie odpowiedni czas w ramach strategii marketingowej możemy przyjrzeć się cenom – mówi wiceprezes Sony Takao Yuhara.

Analitycy z firmy Lazard Capital Markets uważają, że obniżki mogą nastąpić już w bieżącym roku, Decyzja o ich wprowadzeniu na pewno nie będzie łatwa. W trzecim kwartale ubiegłego roku zyski Sony spadły o 5,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Dział odpowiedzialny za gry przyniósł w ciągu roku 455 milionów dolarów strat, podczas gdy rok wcześniej zarobił 556 milionów USD. Dla porównania Microsoft, firma znacznie bogatsza, straciła na swojej konsoli 289 milionów dolarów.

Należy wziąć też pod uwagę fakt, że na każdej PS3 z 20-gigabajtowym dyskiem twardym japońska firma traci 307 dolarów, a na urządzeniu z 60-gigabajtowym "twardzielem” strata wynosi 241 USD. Dlatego też Sony promuje przede wszystkim 60-gigabajtową konsolę.

Japońska firma zanim obniży ceny będzie zapewne chciała obniżyć też koszty produkcji. Temu ma służyć m.in. wykorzystywanie 65-nanometrowych procesorów, które wkrótce mają znaleźć się w konsolach PS3. Firma zastanawia się również nad zmniejszeniem liczby podzespołów wykorzystywanych do produkcji konsoli.

PS3 PlayStation 3 Sony