Firmy IT za reformą NSA

| Ciekawostki
Kmccoy, CC

Organizacja Reform Government Surveillance, która reprezentuje m.in. Google'a, Apple'a i Microsoft, zwróciła się do Senatu USA z prośbą, by nie przedłużał działania niektórych zapisów Patriot Act i nie opóźniał tym samym planowanej reformy NSA.

W ubiegłym tygodniu Izba Reprezentantów stosunkiem głosów 336:88 przyjęła USA Freedom Act. Ustawa przewiduje, m.in., zakończenie masowej inwigilacji połączeń telefonicznych czy ograniczenie dostępu do już zebranych danych.

W Senacie nowa ustawa spotkała się ze sprzeciwem części republikańskich senatorów, którzy poparli przedłużenie działania Artykułu 215 Patriot Act, który daje NSA prawo do masowej inwigilacji. Decyzja w tej sprawie musi zapaść już wkrótce. Już 1 czerwca niektóre zapisy Patriot Act, w tym Artykuł 215, stracą ważność o ile nie zostaną przedłużone w takiej samej lub innej formie. Tymczasem senator Mitch McConnell zaproponował przepisy, które przedłużą działania kontrowersyjnych zapisów Patriot Act do roku 2020.

Firmy IT, sprzeciwiające się masowej inwigilacji, podkreślają, że USA Freedom Act zabrania masowego kolekcjonowania metadanych, zobowiązuje rząd do większej przejrzystości gdy urzędnicy czy organa ścigania domagają się od firm IT udostępnienia danych użytkowników, wprowadza też lepsze mechanizmy nadzoru i nakłada na urzędników większą odpowiedzialność za naruszenia prawa.

W organizacji Reform Government Surveillance współdziałają AOL, Apple, Dropbox, Evernote, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Twitter i Yahoo!.

Patriot Act USA Freedom Act NSA inwigilacja Google Microsoft Apple