Jedyny gryzoń bez trzonowców

| Nauki przyrodnicze
mattk1979 (Matt Kieffer), CC

Paucidentomys vermidax to nowo odkryty gatunek szczura. Zamieszkuje Indonezję i jako jedyny gryzoń na świecie w ogóle nie ma zębów trzonowych.

Zwierzę żyje w mokrym, wysoko położonym lesie, który dzięki obfitości mchów wygląda naprawdę zachwycająco. Na razie nie wiadomo, z jak rozpowszechnionym gatunkiem mamy do czynienia, bo P. vermidax trudno złapać. Podczas badań na Celebes dr Jacob Esselstyn z McMaster University schwytał zaledwie 2 okazy. W ziemię wkopano wiadra, których brzeg znajdował się dokładnie na poziomie gruntu.

Brak trzonowców to przystosowanie do diety, na którą wydają się składać głównie albo wyłącznie dżdżownice. Taki wniosek nasunął się po przeanalizowaniu zawartości żołądka - u jednego ze szczurów nie znaleziono niczego poza pierścieniowatymi segmentami.

Jak podkreślają autorzy artykułu z Biology Letters, każdy odkryty dotąd gryzoń miał komplet siekaczy do obgryzania i zębów trzonowych do rozcierania (funkcjonalnie i przestrzennie rozdzielała je diastema). P. vermidax jest inny, nie ma trzonowców, a to, co pozostało, to również nie typowe siekacze. Są dwudzielne, zamiast przybierać kształt klinów.

Dziwne zęby mogą służyć do siekania lub rozdzierania dżdżownic, ale na razie nie wiemy, jak to naprawdę działa.

Prawdopodobny najbliższy krewny P. vermidax ma trzonowce, co wskazuje, że nowo opisany mieszkaniec Indonezji musiał je utracić na pewnym etapie ewolucji.

Paucidentomys vermidax gryzoń szczur Indonezja Celebes zęby trzonowe trzonowce Jacob Esselstyn