Zmarł Paul Baran - twórca podstaw internetu

| Technologia

Zmarł Paul Baran, twórca technologii leżącej u podstaw internetu. Baran w latach 60. ubiegłego wieku wpadł na pomysł rozproszenia sieci komputerowych, dzięki czemu ewentualny atak na infrastrukturę nie zakłóciłby całkowicie komunikacji. To Baran jako pierwszy zaproponował podzielenie informacji na "bloki danych" i wysyłanie ich przez rozproszone węzły w sieci. Przypomnijmy, że była to epoka zimnej wojny i Rand Corporation, w której wówczas pracował Baran, myślała o metodach obrony sieci komputerowych przed atakiem nuklearnym.

Koncepcje Barana udoskonalił brytyjski naukowiec Donald Davies i pomysł wykorzystywania pakietów oraz ich przełączania stał się podstawą architektury sieci wojskowych i - z czasem - internetu.

Paul nie obawiał się iść pod prąd, gdy wszyscy uważali, że istnieje tylko jeden właściwy sposób osiągnięcia celu - mówi Vinton Cerf, jeden z ojców internetu i wieloletni przyjaciel Barana.

David Baran, syn zmarłego, mówi, że niedawno ojciec pokazał mu swoje zapiski wykonane w 1966 roku. Uczony zastanawiał się wówczas, jak ludzie będą wykorzystywali sieci telekomunikacyjne. Stwierdził, że do roku 2000 będziemy używali tych sieci do robienia zakupów i czytania informacji. Wówczas wyglądało to na bajania szaleńca - mówi David.

Paul Baran urodził się w 1926 roku w polskim wówczas Grodnie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Filadelfii. Baran ukończył studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i rozpoczął pracę w RAND Corporations.

W późniejszym życiu zawodowym brał udział w pracach nad technologiami, które pozwoliły na stworzenie bankomatów, modemów DSL, opracował wykrywacz metali wykorzystywany na lotniskach, założył firmę Metricom, która stworzyła Ricochet. Był też założycielem firm Com21 (modemy kablowe) i GoBackTV (wyposażenie sieciowe dla operatorów telewizyjnych), a w ostatnich latach założył też Plaster Networks, przedsiębiorstwo specjalizujące się w łączeniu domowych urządzeń za pomocą już istniejącego okablowania.

Paul Baran zmarł w swoim domu w wyniku komplikacji wywołanych nowotworem płuc.

Paul Baran pakiety internet