Penryn w drodze
Dzisiaj rozpocznie się masowa produkcja pierwszych w historii procesorów wykonanych w technologii 45 nanometrów. Intelowskie Penryny będą powstawały w Fab 32, nowej fabryce w Arizonie.
Nowa fabryka w miejscowości Chandler kosztowała 3 miliardy dolarów. Stanęła ona obok innych zakładów Intela. Jej powierzchnia wynosi niemal 93 tysiące metrów kwadratowych, a powierzchnia clean roomu to ponad 17 000 metrów kwadratowych.
Poszczególne elementy 45-nanometrowych CPU są o 30% mniejsze niż obecnych 65-nanometrowców. Przejście na kolejny proces technologiczny oznacza, że nowe układy będą pracowały szybciej i wydzielały mniej ciepła niż dotychczasowe. Ponadto ich produkcja jest bardziej opłacalna gdyż z plastra krzemu o tej samej powierzchni można wykonać więcej układów.
Procesory Penryn trafią do sprzedaży 12 listopada, czyli co najmniej 8 miesięcy wcześniej, niż będziemy mogli kupić pierwsze 45-nanometrowe kości AMD.
Komentarze (9)
mikroos, 25 października 2007, 13:07
U la la, kolejny mocny cios dla AMD :
Sebaci, 25 października 2007, 19:22
Mocny jak mocny, wcześniej AMD wypuści Phenoma Walka będzie zacięta.
mikroos, 25 października 2007, 20:22
Tyle tylko, że to ciągle dużo za Intelem. To nie jest walka, jak przez jakiś czas jeszcze parę lat temu - to raczej od dłuższego czasu pościg za najlepszym...
Sebaci, 26 października 2007, 00:08
A skąd ty to człowieku możesz wiedzieć?
Phenom ma być dużym ulepszeniem obecnego K8, powinien sobie poradzić z obecnym C2D. Natomiast jak wypadnie w walce z Penrynem to się okaże, bo jak na razie nie można zbyt wiele powiedzieć ani o wydajności K10 jak i Penryna.
Jeszcze przecież nie tak dawano to Intel przegrywał ze swoimi Pentium 4 i Pentium D z Athlonami 64. Wrócił do starej architektury i ją ulepszył, żadnej mecyji nie wprowadził. AMD wprowadzając pierwsze poważne zmiany do jakże udanej już K8 ma szansę na realną walką z obecnymi i przyszłymi procesorami Intela.
mikroos, 26 października 2007, 00:24
Choćby dlatego do tyłu, że będzie znacznie mniej wydajny energetycznie dzięki procesowi technologicznemu 45 nm. To bardzo ważne, bo szacuje się, że za 2-3 lata liczba sprzedawanych laptopów może się zrównać z liczbą "normalnych" komputerów - a przecież procesory desktopowe są zazwyczaj pewną bazą do tworzenia ich mobilnych odpowiedników
dirtymesucker, 26 października 2007, 00:32
mikroos wydaje ci sie bo postęp technologiczny powięszka sie wykładniczo więc przez te 2-3 lata dużo zmieni sie u każdej z firm i nie mozna z góry przewidywać
ozeo, 26 października 2007, 05:18
Nie można przewidzieć ale jeśli procesory Intela w 45-nanometrach będą szybsze i tańsze od AMD to to będzie gwóźdź do finansów AMD od C2D AMD ustępuje pola i traci rynek a co za tym idzie przynosi straty fajnie że się one zmniejszają ale bez perspektyw zysków żadna firma długo nie pociągnie. Mam nadzieje że ich nie wykończą i myśl innowacyjna AMD dorówna Intelowskiej technice.
Sebaci, 26 października 2007, 16:22
To że Penryn będzie wykonany w 45 nm i że będzie miał metalowe bramki oznacza tylko tyle, że będzie prawdopodobniej zużywał mniej energii. W kwestii wydajności nie można powiedzieć na razie niczego.
Nie wiem jak na świecie, ale w Polsce już od jakiegoś czasu sprzedaż notebooków jest większa niż sprzedaż desktopowców (przynajmniej wg statystyk).
Za te dwa lata a nawet mniej będą już procesory ze zintegrowanym GPU. Intel żeby nie być w tyle postanowił kopiować pomysły od AMD (chce w końcu zintegrować kontroler pamięci, stworzyć procesory trzyrdzeniowe i utworzyć dla Fusion konkurenta ze zintegrowanym GPU).
Ozeo: AMD już nie traci rynku. Tak to jest, raz się go zyskuje, raz traci. Penryn na pewno nie będzie tańszy (zazwyczaj to procesory AMD są tańsze), tym bardziej jeśli Phenom będzie słabszy to będzie mógł jeszcze konkurować cenowo. Wiele też zależy od potencjału OC.
waldi888231200, 27 października 2007, 19:32
No to będzie potrzebny nowy system operacyjny taki na siedem płyt ;D