Nowy monument z Petry

| Humanistyka
federico maccagni, CC

Pod piaskiem ok. 800 m od ścisłego centrum Petry w Jordanii odkryto dużą platformę. Archeolodzy podają, że ma ona długość basenu olimpijskiego i jest od niego 2-krotnie szersza.

Autorzy publikacji z Bulletin of the American Schools of Oriental Research wykorzystali zdjęcia satelitarne (dostarczone przez satelity konstelacji WorldView i z Google Earth), a także fotografie wykonane przez drony. Prowadzono też badania w terenie.

Naukowcy podkreślają, że platforma nie przypomina niczego innego ze stanowiska wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sarah Parcak z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham i Christopher Tuttle, dyrektor wykonawczy Council of American Overseas Research Centers, podkreślają, że platforma ukrywała się tuż pod nosem archeologów (wg nich, o ile rejony na północy i południu Petry zbadano dokładnie, o tyle centrum już niekoniecznie, chyba że ktoś po prostu nie opublikował wyników swoich prac).

Wykopalisk samej platformy jeszcze nie prowadzono. Na jej powierzchni znaleziono jednak ceramikę z połowy II w. p.n.e., czyli szczytowego okresu rozkwitu Petry (miasto było wtedy stolicą królestwa Nabatejczyków). Archeolodzy uważają, że struktura służyła do celów ceremonialnych i ujawniają, że w środku większej znajdowała się też mniejsza platforma. Wzdłuż jej wschodniej ściany rozmieszczono kolumny, które stanowiły zwieńczenie monumentalnych schodów. Na mniejszej platformie zbudowano mały budynek (o wymiarach 8,5 na 8,5 m). Otwierał się on na wschód, w kierunku schodów.

Pracowałem w Petrze 20 lat i wiedziałem, że coś tam jest, ale oczywiście, nadal możemy mówić o odkryciu - zaznacza Tuttle.

Petra platforma zdjęcia satelitarne drony Google Earth Sarah Parcak Christopher Tuttle