Ile razy Pinokio mógłby skłamać, nim nos złamałby mu kark?

| Ciekawostki
The Wolf, CC

Student z Uniwersytetu w Leicester wyliczył, że nim doszłoby do złamania karku przez zbyt ciężki nos, Pinokio mógłby skłamać tylko lub aż 13 razy. Po tym czasie środek ciężkości przesunąłby się o ponad 85 m, a ogólna długość nosa sięgnęłaby imponujących 208 m.

Dla uproszczenia Steffan Llewellyn założył, że głowa pajaca jest sferą, nos ma kształt walca, a zwrócona ku górze siła wywierana przez szyję działa z tyłu głowy. W artykule zamieszczonym w Journal of Interdisciplinary Science Topics młody fizyk zaznacza, że choć dyskutuje się, z jakiego drewna wyrzeźbiono Pinokia, na potrzeby eksperymentu przyjęto, że z dębiny o gęstości 750 kgm-3.

Jak wyjaśnia Brytyjczyk, kark lalki pęknie, gdy próg wytrzymałości na ściskanie zostanie przekroczony przez nadmierną masę głowy. Zwykle ciężar nosa można pominąć, ale nie w przypadku Pinokia, u którego po każdym kłamstwie jego długość się podwajała.

Student założył, że masa głowy się nie zmieniała i wynosiła 4,18 kg. Początkowo nos miał długość 2,54 cm, średnicę 2 cm, a środek ciężkości znajdował się pośrodku. Wyliczono, że ważył on 0,006 kg. Ponieważ mamy do czynienia z układem dźwigniowym, waga oddziałująca na szyję zależy od odległości, w jakiej przykładana jest siła. Najpierw wynosiła ona 4,51 N, była więc znikoma w porównaniu do wytrzymałości szyi z dębiny.

W momencie, kiedy długość nosa Pinokia wzrosłaby do nieco ponad 140 m, siła działająca w dół doprowadziłaby do złamania karku. Po 13. kłamstwie wydłużający się wykładniczo nos miałby 208 m. Punkt krytyczny zostałby więc przekroczony gdzieś między 12. a 13. rozminięciem się z prawdą...

Pinokio nos długość waga środek ciężkości Steffan Llewellyn