Elastyczne wyświetlacze w Dreźnie

| Technologia

Brytyjska firma Plastic Logic odłożyła 100 milionów dolarów na budowę w Dreźnie fabryki, w której powstaną elastyczne wyświetlacze. Na terenie "Silikonowej Saksonii” będzie więc produkowany m.in. e-papier.

Elastyczne wyświetlacze wykorzystują przewodzące, półprzewodzące i izolujące warstwy polimerów tworzone z roztworów. Na polimerach nadrukowywane są komponenty elektroniczne, tworzące piksele. Każdy z takich pikseli jest indywidualnie kontrolowany. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu, który pozostaje wyraźny nawet wówczas, gdy wyświetlacz jest zgięty.

Polimerowe wyświetlacze są bardzo lekkie, odporne na uszkodzenia i energooszczędne.
Można jest stosować jako metki elektroniczne czy swoiste tablice informacyjne przyklejane np. do sklepowych półek.

Znajdą również zastosowanie w książkach elektronicznych, czyli urządzeniach, które pozwalają na pobranie treści książki czy gazety i wyświetlenie jej  w dowolnym miejscu. Tego typu urządzenie może pomieścić w swojej pamięci kilkaset książek. Jakość obrazu jest niemal identyczna z jakością druku, więc wzrok czytającego nie męczy się tak, jak w przypadku ekranów komputerowych. Ponadto napięcie potrzebne do wyświetlenia kolejnej strony czytanego tekstu podawane jest jedynie w momencie jej „obracania”.

Wspomniana fabryka rozpocznie produkcję w 2008 roku.

Plastic Logic wyświetlacz książka elektroniczna Drezno Silikonowa Saksonia