Polska średniakiem w wykorzystywaniu nowoczesnch technologii

| Ciekawostki
World Economic Forum

Światowe Forum Ekonomiczne ogłosiło 10. The Global Information Technology Report, w którym omówiono sposób i stopień wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych w różnych krajach. Raport skupia się na zmianach, jakie w najbliższych dekadach zostaną wywołane przez nowoczesne technologie. Stworzono także ranking najbardziej konkurencyjnych krajów, układany pod kątem wykorzystania nowych technologii do rozwoju gospodarki.

W raporcie, w którym uwzględniono 138 państw, wzięto pod uwagę środowisko informatyczne dla biznesu, infrastrukturę oraz regulację prawne, gotowość rządu, obywateli oraz firm do adaptacji nowoczesnych technologii oraz ich obecne użycie.

W zestawieniu najlepiej wypadła Szwecja. Tuż za nią uplasował się Singapur, następne były Finlandia, Szwajcaria i USA. W pierwszej dziesiątce zmieściły się jeszcze Tajwan, Dania, Kanada, Norwegia i Korea Południowa.

Polsce przyznano dopiero 62. miejsce (3,84 pkt), tuż przed Trynidadem i Tobago, które tracą do nas jedynie 0,01 punktu. Wyprzedziły nas m.in. takie kraje jak Słowenia, Tunezja, Barbados, Chile, Puerto Rico, Czarnogóra, Kostaryka, Jordania czy Wietnam.

To i tak lepiej niż w poprzednim raporcie opisującym lata 2009-2010. Wówczas byliśmy na 65. pozycji i mieliśmy o 0,10 punktu mniej.

Przyjrzenie się wynikom cząstkowym możemy stwierdzić, że na słaby wynik naszego kraju wpływają działania administracji państwowej i polityków. W tabeli „Środowisko" zajmujemy 60. pozycję z 3,91 pkt. Najsłabiej wypadamy w kolumnie „środowisko polityczne i prawne" (81. pozycja), nieco lepiej jest w kolumnie „środowisko biznesowe" (74. pozycja), natomiast pod względem infrastruktury zajmujemy 43. miejsce.

W podtabeli „Gotowość" Polska znalazła się na 73. pozycji. Wynika z niej, że najlepiej przygotowany do wykorzystywania nowoczesnych technologii jest biznes (54. pozycja), następnie obywatele (83. pozycja), a najgorzej rząd (103. miejsce).

Również tabela „Rzeczywiste użycie" nie wystawia najlepszego świadectwa administracji i rządowi. Polska znajduje się w niej na 57. miejscu. W tej kategorii najlepiej wypadają osoby indywidualne (46. miejsce), następnie biznes (60. pozycja), a na szarym końcu ponownie administracja (93. miejsce).

Autorzy raportu zauważyli, że od roku 2008 Polska zyskała 7 pozycji, jednak podkreślają, że główną słabością naszego kraju są regulacje administracyjne. Podobne uwagi zgłoszono do Rumunii i Bułgarii, jedynych krajów Unii Europejskiej, które wypadają gorzej od Polski.

W całej UE penetracja szerokopsamowych połączeń kablowych wynosi średnio 25,6%. W Polsce jest to poniżej 15%. Dobrą informacją jest za to fakt, że tempo przyrostu tego typu łączy jest u nas szybsze niż średnia europejska.

Zdecydowana większość, bo aż 60% łączy stałych w Polsce oferuje przepustowość nie większą niż 2 Mb/s. Około 35% to łącza o przepustowości 2-10 Mb/s, a 5% zapewnia przepustowość ponad 10 megabitów na sekundę.

Polska Światowe Forum Ekonomiczne nowoczesne technologie