W Pompejach odkryto Aleję Balkonów

| Humanistyka
Glen Scarborough, CC

Archeolodzy odkryli w Pompejach aleję budynków z balkonami. Co zadziwiające, balkony pozostały nietknięte i wciąż mają oryginalne barwy. To niespotykane znalezisko jak na Pompeje. Po niemal dwóch tysiącach lat o erupcji z 79 roku Pompeje wciąż nas zaskakują, stwierdził rzecznik prasowy zespołu naukowego.

Niezwykły jest nie tylko fakt zachowania kolorów, ale przede wszystkim zachowanie balkonów. W Pompejach górne piętra budynków zwykle się nie zachowywały. Stało się tak, gdyż – w przeciwieństwie do Herkulanum – Pompeje zostały przykryte popiołem wulkanicznym od góry. Jego warstwa była też znacznie cieńsza, wyniosła 4 metry. Herkulanum, położone bliżej wulkanu, zostało najpierw od dołu przykryte wielometrową warstwą błota wulkanicznego, a później zasypane popiołem. Dlatego też w Pompejach zwykle górne piętra budynków się nie zachowały.

Na obszarze obecnych wykopalisk odkryliśmy serię budynków z trzema dużymi balkonami. Na jednym z balkonów leżały dzbany na wino, pozostawione tam prawdopodobnie, by wyschły na słońcu, stwierdzili archeolodzy.

Naukowcy zapowiadają odrestaurowanie nowo odkopanych budynków i udostępnienie ich zwiedzającym.

W Pompejach wciąż dokonywane są interesujące odkrycia. W ubiegłym miesiącu w łaźniach, które uważano za przebadane, znaleziono kompletny szkielet dziecka. To pierwszy do około 20 lat kompletny szkielet z Pompejów i pierwsze od około 50 lat szczątki dziecka.

Pompeje balkon piętro