Spotkanie kryzysowe po serii zawaleń w Pompejach

| Humanistyka
pixelthing (Craig Morey), CC

Po serii zawaleń w Pompejach, do których doszło w czasie ostatniego weekendu, minister kultury Włoch Dario Franceschini zwołał na wtorek (4 marca) spotkanie kryzysowe, by ocenić szkody, zweryfikować standardowe procedury utrzymania zabytku oraz postępy finansowanego przez UE Projektu Wielkie Pompeje (Great Pompeii Project).

Sobotnia ulewa zniszczyła łuk wspierający świątynię Wenus. W niedzielę zapadły się mająca ok. 1,67 m wysokości i 3,5 m długości ściana grobowca z nekropolii Porta Nocera oraz mierząca 2,4 na 3,9 m ściana przy ulicy Nolańskiej (Via di Nola).

Na każde zawalenie, o którym mówi się w mediach, przypada 9 przemilczanych - podkreśla Antonio Irlando, prezes Observatory for Protection of Cultural Heritage in Areas of Crisis (OPCHAC).

W 2011 r. po zawaleniu się parę miesięcy wcześniej Domu Gladiatorów Unia przeznaczyła na ratowanie starożytnej metropolii 105 mln euro. Mimo że w zeszłym roku rozpoczęto prace konserwacyjne, z przeznaczonej kwoty wydano zaledwie ok. 10 mln euro. Realizację projektu spowolniła biurokracja, a konkretnie skargi na przebieg przetargów. Warunki są jednak nieubłagane: fundusze muszą być wykorzystane do 2015 r., inaczej z pomocy finansowej nici. W tej chwili priorytetem jest melioracja miasta.

Pompeje zawalenie spotkanie kryzysowe minister kultury Dario Franceschini Unia finansowanie Projekt Wielkie Pompeje