Pustynna roślina wykorzystuje sól, by efektywnie pobierać wodę z powietrza

| Nauki przyrodnicze
Anthere, CC BY-SA 3.0

Tamaryszek bezlistny (Tamarix aphylla) jest halofilnym krzewem rosnącym na pustyni. Oznacza to, że dostosował się do gleb o wysokim zasoleniu. Wiele organizmów żyjących na pustyni wyewoluowało mechanizmy pozwalające na czerpanie wody z mgły czy rosy. Badacze z Uniwersytetu Nowojorskiego w Abu Zabi (NYU Abu Dhabi) zbadali właśnie wyjątkowy mechanizm, za pomocą którego tamaryszek pobiera wodę.

Badacze stwierdzili, że za pomocą systemu korzeniowego roślina pobiera słoną wodę, odfiltrowuje z niej sól, a następnie pozbywa się skoncentrowanego roztworu soli przez liście. Znajdujący się na liściach roztwór ulega odparowaniu, zmieniając się w higroskopijną mieszaninę kryształów, złożoną z co najmniej 10 różnych minerałów. Niektóre z nich mają zdolność do przyciągania wilgoci z powietrza, nawet gdy jej poziom jest dość niski i wynosi około 55%. Dzięki kryształom woda z powietrza kondensuje się na liściach i jest wchłaniania przez roślinę.

Nasze odkrycie nie tylko ukazuje unikatowy, złożony naturalny mechanizm wykorzystania wody. Otwiera też ono możliwość opracowania nieszkodliwych dla środowiska mieszanin soli, dzięki którym można będzie wykorzystywać wodę z powietrza czy zasiewać chmury. Odkrycie to może zrewolucjonizować technikę zasiewania chmur, czyniąc ją bardziej efektywną i przyjazną dla środowiska, stwierdza główna autorka badań, Marieh Al-Handawi.

Szczegóły pracy zostały opublikowane na łamach PNAS w artykule Harvesting of aerial humidity with natural hygroscopic salt excretions.

Pustynna roślina wykorzystuje sól by efektywnie pobierać wodę z powietrza