Dysk twardy ma 50 lat

| Technologia

Dyski twarde radykalnie zmieniły sposób organizacji danych w pamięciach masowych. Te zasłużone w przemyśle IT urządzenia obchodzą swój 50. jubileusz.

Pierwszą firmą, która zdecydowała się zainstalować maszynę RAMAC (Random Access Method of Accounting and Control) autorstwa IBM był producent papieru, Crown Zellebrach.

Komputer RAMAC oferowany był z nowinką techniczną zwaną dyskiem twardym. RAMAC został oficjalnie zaprezentowany 13 września 1956 roku. Maszyna ważyła tonę i mogła przechować do 5 MB danych zapisanych na 50 talerzach, z którego każdy miał średnicę 61 cm.

Jim Porter, który pracował wtedy z Crownie, wspomina. Za każdym razem, gdy odwiedzał nas jakiś gość w interesach, chciał zobaczyć to urządzenie. Trzeba go było prowadzić trzy poziomy niżej do serwerowni. Maszyna prezentowała się okazale - było widać głowice poruszające się nad powierzchniami dysków - dodaje.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło - producenci oferują znacznie mniejsze urządzenia potrafiące zapisać nawet 750 GB danych - a więc 150 tysięcy razy więcej, aniżeli był w stanie zachować RAMAC. Postęp technologiczny posuwa się w niewiarygodnym tempie - pod koniec tego roku, lub na początku przyszłego pojawią się napędy zdolne do zapisania terabajta danych.

Gęstość zapisu danych w przypadku obecnie oferowanych pamięciach magnetycznych jest w porównaniu z tą, jaką prezentował RAMAC, 65 milionów razy większa, a wiemy, że jeszcze nie dotarliśmy do granic możliwości - opowiada Mark Kryder, dyrektor działu technicznego korporacji Seagate.

RAMAC IBM dysk twardy Seagate