RIPPER atakuje bankomaty

| Bezpieczenstwo IT
Martin Eian, CC

Nowy rodzaj szkodliwego kodu bierze na cel bankomaty w Tajlandii. Cyberprzestępcy zdobyli dziękie niemu około 12 000 000 bahtów (ok. 347 000 USD). Firma FireEye podaje, że szkodliwy kod o nazwie RIPPER atakuje bankomaty z Windows trzech różnych producentów. Kod jest kontrolowany za pomocą specjalnych kart chipowych, które służą przestępcom do uwierzytelnienia szkodliwego oprogramowania i przejęcia kontroli nad bankomatem. Eksperci odkryli dotychczas komendy pozwalające na odłączenie danego bankomatu od sieci, by nie mógł on skontaktować się z bankiem, wyczyszczenie logów. odinstalowanie usług RIPPER, restart bankomatu oraz wysunięcie karty. W tej chwili nie jest jasne, w jaki sposób dochodzi do zainfekowania bankomatów.

Daniel Relagado z FireEye mówi, że istnieją trzy główne metody zarażenia bankomatu szkodliwym kodem. Pierwsza to włamanie do sieci banku i zidentyfikowanie tam modułów obsługujących bankomaty, druga to przekupienie osoby mającej legalny dostęp do bankomatu, a trzecia to wykorzystanie uniwersalnego klucza do otwarcia serwisowej części bankomatu, a następnie użycie klipsu USB lub płyty CD do zainfekowania maszyny.

Eksperci z FireEye stwierdzili, że RIPPER wydaje się podobny do wcześniejszych szkodliwych kodów atakujących bankomaty, takich jak Padpin czy Tyupkin, które w 2014 roku okradały bankomaty w Rosji.

RIPPER bankomat Windows Tajlandia