ReUse pomaga w recyklingu elektroniki

| Technologia
kid_entropy

Odpady elektroniczne to coraz większy problem współczesnego świata. Większość z nich kończy na wysypiskach śmieci, ale nawet te, które są poddawane recyklingowi, przyprawiają o ból głowy firmy zajmujące się ich przetwarzaniem. Współczesne techniki produkcyjne powodują bowiem, że trudno jest w bezpieczny i prosty sposób rozmontować płytę główną.

Trzy brytyjskie firmy opracowały nowy sposób łączenia, dzięki któremu wystarczy płytę główną potraktować wodą, by można było odzyskać z niej 90% komponentów.

Technologia ReUse (Reusable, Unzippable, Sustainable Electronics) bazuje na termoplastycznej nadającej się do recyklingu bazie, na którą nałożono warstwy przewodzącego kleju i atramentów. Taką płytę wystarczy na kilka minut zanurzyć w wodzie o temperaturze bliskiej 100 stopni Celsjusza by odzyskać z niej większość podzespołów.

Dzięki temu, że całość rozpada się pod wpływem gorącej wody użytkownik nie musi obawiać się, że sama wilgoć spowoduje odseparowanie się poszczególnych elementów z płyty. Generalnie ReUse może być stosowana wszędzie tam, gdzie elektronika nie nagrzewa się do zbyt wysokich temperatur. Twórcy nowej technologii przyznają, że systemy serwerowe i inne wysokowydajne urządzenia rozgrzewają się na tyle, iż ReUse by się w nich nie sprawdziła.

ReUse elektronika recykling