Rembrandt komputerowego nie-Rembrandta

| Ciekawostki
The Next Rembrandt

Po przeanalizowaniu wszystkich znanych dzieł Rembrandta komputer stworzył obraz, który jak najbardziej przypominał styl mistrza, ale nadal mógł uchodzić za jego własną pracę. Dzięki drukowi 3D uzyskano teksturę farby olejnej.

Projekt The Next Rembrandt trwał 2 lata. Był owocem współpracy Microsoftu, ING, Uniwersytetu Technologicznego w Delft oraz dwóch muzeów: Muzeum domu Rembrandta i Królewskiej Galerii Malarstwa.

Chcieliśmy zrozumieć, co sprawia, że twarz wygląda na rembrandtowską - opowiada Emmanuel Flores.

Proces zaczął się od cyfrowego znakowania przez ludzi. Później komputery zbierały dane nt. wzorców, np. charakterystycznego kształtu oczu. By uzyskać obraz w stylu holenderskiego mistrza, na dalszym etapie wdrożono algorytmy uczenia maszynowego. Generalnie komputer miał uzyskać portret białego mężczyzny z zarostem w wieku 30-40 lat. Sprecyzowano, że strój powinien być czarny z białym kołnierzem, człowiek musi też nosić kapelusz i spoglądać w prawo.

Zauważyliśmy, że modyfikując algorytm, można uzyskać różnie rozmieszczony zarost, ostatecznie jednak ludzki zespół nie ingerował w wygląd osoby z portretu. Algorytmy wybrano bowiem wyłącznie na postawie ich skuteczności i pozwolono komputerowi robić swoje.

Na końcu, w oparciu o parametry dzieł Rembrandta, na komputerowy obraz naniesiono fakturę 3D i wykonano trójwymiarowy wydruk.

Naszym celem było stworzenie maszyny pracującej jak Rembrandt. Będziemy trochę lepiej rozumieć, co sprawia, że dzieło sztuki jest dziełem sztuki. [Mimo wszystko] nie sądzę, że możemy zastąpić Rembrandta - mistrz jest unikatowy.

Komputerowe dzieło ma trafić na wystawę, na razie nie wiadomo jednak kiedy.

 

Rembrandt obraz druk 3D The Next Rembrandt komputer Emmanuel Flores