Rolnik odkrył groby rzymskiej rodziny. Najpierw zmarło dziecko, po nim rodzice

| Humanistyka
Kalin Chakarov

W grudniu ubiegłego roku rolnik ze wsi Nowa Warbowka w Bułgarii orał pole, gdy pług uderzył w duży kamień. Mężczyzna poszedł sprawdzić, co się stało i zobaczył dużą kamienną płytę, a pod nią kości. O znalezisku poinformowano policję. Z patrolem przyjechał archeolog, specjalista od prehistorii Nedko Elenski, który stwierdził, że rolnik znalazł rzymski grobowiec. Powiadomił więc specjalistę od historii starożytnej, Kalina Chakarova z Regionalnego Muzeum Historycznego w Wielkim Tyrnowie. Ten, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, rozpoczął wykopaliska.

Kalin Chakarov Kalin Chakarov Kalin Chakarov Kalin Chakarov Kalin Chakarov Kalin Chakarov

Archeolodzy z Wielkiego Tyrnowa stwierdzili, że rolnik trafił na dwa duże groby z cegieł, kamieni i tynku. Oba zostały przykryte dużą płytą z piaskowca i są wewnątrz otynkowane. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez specjalistów z Bułgarskiej Akademii Nauk wiemy zaś, kogo w nich pochowano.

W starszym z grobów spoczęło dziecko w wieku 2-3 lat. Wraz z nim do grobu złożono parę złotych kolczyków, amforę, naszyjnik ze szklanych koralików oraz monetę. Jednak najbardziej interesującym znaleziskiem jest bardzo rzadki medalion, wybity za rządów cesarza Karakalli (211–217), który upamiętniał jego wizytę z Pergamonie. Władca wybrał się tam w 214 roku do słynnej świątyni Asklepiosa, szukając pomocy w problemach ze zdrowiem.

W drugim, większym, grobie o długości 3 metrów złożono szczątki dwóch dorosłych osób – mężczyzny zmarłego w wieku 50–60 lat oraz kobiety w wieku 45–49 lat. Wśród ich wyposażenia grobowego znajdują się monety z brązu i srebra, posrebrzana fibula z brązu, dwie duże szklane butelki, ceramiczna lampa, naszyjnik ze szklanych koralików, para złotych kolczyków (przy szkielecie kobiety) oraz wiele innych przedmiotów.

Archeolodzy sądzą, że trafili na miejsce pochówku rodziny. Najpierw zmarło dziecko, później rodzice, których pochowano w tym samym miejscu. Eksperci mają nadzieję, że uda się pobrać próbki DNA do analizy, która mogłaby potwierdzić ich przypuszczenia.

To już kolejne fascynujące badania prowadzone przez zespół Kalina Chakarova. Przed kilku laty informowaliśmy o cennych zabytkach znalezionych w kurhanie z II-III wieku.

Rolnik odkrył groby rzymskiej rodziny. Najpierw zmarło dziecko po nim rodzice