ESA przygotowuje się do wybudzenia Rosetty

| Astronomia/fizyka
Europejska Agencja Kosmiczna

Eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczęli przygotowania do wybudzenia sondy Rosetta z hibernacji. Sonda od 10 lat podróżuje przez Układ Słoneczny. Została wystrzelona w marcu 2004 roku, trzykrotnie korzystała z astysty grawitacyjnej Ziemi i raz Marsa. We wrześniu 2008 roku sfotografowała asteroidę Steins a w lipcu 2010 - asteroidę Lutetia. Rosetta podąża na spotkane głównego celu swoich badań, komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

W lipcu 2011 Rosetta została wprowadzona w stan głębokiej hibernacji, gdyż odleciała na 800 miionów kilometrów od Słońca i znajduje się blisko orbity Jowisza. Obecnie zarówno kometa jak i sonda podążają w kierunku wewnętrznych części Układu Słonecznego. Obudzenie Rosetty zaplanowano na 20 stycznia 2014 roku na godzinę 10.00 czasu Greenwich. Po wyjściu z hibernacji sonda najpierw ogrzeje swoje instrumenty oraz przestanie się obracać i ustawi swoją główną antenę w kierunku Ziemi. Nie wiemy, kiedy Rosetta po raz pierwszy nawiąże kontakt z Ziemią, ale nie nastąpi to przed godziną 17.45 GMT tego samego dnia - mówi menedżer misji Fred Jansen.

W momencie przebudzenia się Rosettę będzie dzieliło od komety 9 milionów kilometrów. Sonda poleci w kierunku 67P/Czuriumow-Gierasimienko, a zanim do niej dotrze przeprowadzone zostaną testy 11 instrumentów naukowych orbitera i 10 instrumentów modułu lądującego. Na początku maja Rosetta będzie w odległości 2 milionów kilometrów od komety i do końca miesiąca wykona główny manewr pozwalający na spotkanie z kometą. Zaplanowano je na sierpień.

Już w maju powinniśmy otrzymać z Rosetty pierwsze zdjęcia komety. Sonda wykona tysiące fotografii, które pozwolą na dokładne określenie głównych cech komety. Rosetta wykona też pomiary grawitacji, masy, kształtu, zbada warkocz komety, otaczającą ją plazmę oraz przeprowadzi badania jej interakcji z zewnętrzną atmosferą Słońca. W sierpniu i wrześniu zostaną przeprowadzone oględziny komety, dzięki czemu naukowcy będą mogli wybrać miejsce lądowania 100-kilogramowego próbnika Philae.

Próbnik wykona zdjęcia komety w bardzo wysokiej rozdzielczości i za pomocą wiertła pobierze próbki z głębokości 20-30 centymetrów. Zostaną one przeanalizowane przez pokładowe laboratorium Philea. W tym czasie Rosetta pozostanie w pobliżu komety i prowadzi własne badania. Sonda będzie śledziła kometę przez cały 2015 rok. Misja zakończy się w grudniu 2015 roku. Po raz pierwszy będziemy mogli analizować kometę przez tak długi czas i to nie tylko przelatując obok niej. Zyskamy w ten sposób wgląd w "pracę" komety i dowiemy się, jaką rolę odgrywają komety w ewolucji Układu Słonecznego - mówi Matt Taylor, jeden z naukowców pracujących przy misji Rosetty.

Dnia 13 sierpnia 2015 roku 67P/Czuriumow-Gierasimienko będzie najbliżej Słońca. Zbliży się do naszej gwiazdy na odległość 185 milionów kilometrów.

Rosetta Philae kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko