Rosja i Chiny chcą budować wspólną stację naukową na Księżycu
Szefowie chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej podpisali protokół uzgodnień o wspólnej budowie stacji księżycowej. W dokumencie obie strony wyrażają chęć współpracy nad stworzeniem „Międzynarodowej Księżycowej Stacji Naukowej” i zaproszenia do projektu innych krajów. Podpisy złożyli Zhang Keijan, dyrektor Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej i Dymitrij Rogozin, dyrektor Roskosmosu.
Szczegóły projektu nie zostały ujawnione. Stwierdzono jedynie, że oba kraje będą pracowały nad zbudowaniem instalacji naukowych na i/lub orbicie Księżyca. Celem jest stworzenie instalacji bezzałogowych i wyposażenie ich w możliwość pobytu tam ludzi.
Chiny już wcześniej mówiły o zbudowaniu stałej bazy na Biegunie Południowym Księżyca. Znajdują się tam duże zasoby zamarzniętej wody. Stacja miałaby powstać w latach 2036–2045. Współpracą w Chinami z zakresie przyszłych misji na Księżyc zainteresowana jest Europejska Agencja Kosmiczna.
Ostatnim podobnym porozumieniem są Artemis Accords. To podpisana niedawno umowa pomiędzy NASA i agencjami kosmicznymi Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Włoch, Kanady, Lukemburga i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w których określono ramy przyszłej współpracy w kosmosie, powrotu człowieka na Księżyc i eksploracji Marsa. Artemis Accords opisaliśmy szczegółowo w październiku.
Łatwo zauważyć, że Artemis Accords nie podpisała Rosja. Kraj ten z powodzeniem współpracował z USA i innymi partnerami przez ostatnich ponad 20 lat. Wspólnym dziełem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Rogozin skrytykował jednak Artemis Accords jako „zbyt amerykańskocentryczne”.
Ostania umowa pomiędzy Rosją a Chinami może oznaczać, że Roskosmos co najmniej osłabi swoje związki z NASA i w zakresie eksploracji dalszych obszarów kosmosu będzie współpracował z Państwem Środka.
Komentarze (5)
helmut, 10 marca 2021, 10:55
Nie podpisała Rosja i Chiny, bo to próba zawłaszczenia przestrzeni kosmicznej przez USA. Dwóch badaczy piszących na łamach Policy Forum magazynu Science wezwało kraje do wypowiedzenia się na temat swoich zastrzeżeń oraz podjęcia przez USA procesu traktatowego ONZ w celu negocjacji w sprawie górnictwa kosmicznego. Obawiali się, że dwustronne umowy NASA, jeśli zostaną zaakceptowane przez wiele narodów, umożliwią interpretację Traktatu w sprawie przestrzeni kosmicznej zawartą w Porozumieniach i uczynią Stany Zjednoczone - jako kraj licencjonujący dla większości firm kosmicznych - de facto strażnika Księżyca i nie tylko. Obawy są słuszne, bo USA co prawda często bojkotuje szczyty klimatyczne, co nie przeszkadza im w zarabianiu na handlu CO2.
Russia has condemned the Artemis Accords as a blatant attempt to create international space law that favors the United States.Two researchers writing in Science magazine's Policy Forum have called on countries to speak up about their objections, and that the United States should go through the United Nations treaty process in order to negotiate on space mining. They were concerned NASA's bilateral agreements, if accepted by many nations, would enable the Accords' interpretation of the Outer Space Treaty to prevail and make the United States—as the licensing nation for most of commercial space companies—the de facto gatekeeper to the Moon and other bodies in the solar system.[8] The United States has made acceptance of the Artemis Accords a prerequisite for participation in NASA's Artemis lunar program.
"The Outer Space Treaty forbids nations from staking claim to another planetary body, but the policy of the US is that countries and companies can own the materials they extract from other worlds."Frans von der Dunk from the University of Nebraska-Lincoln claims that the accords strengthen "the US interpretation of the Outer Space Treaty". This interpretation acknowledges "the basic right for individual States to allow the private sector to become engaged" in commercial activities. The weakened alternative interpretation is that "unilateral approval of commercial exploitation is not in compliance with the Outer Space Treaty, and that only an international regime, notably—presumably—including an international licencing system, could legitimise such commercial exploitation."
cyjanobakteria, 10 marca 2021, 11:37
Czyli nic nowego pod słońcem, że Rosja czegoś nie podpisała, wyraziła sprzeciwiła albo czemuś zaprzeczyła. Każdy ciągnie w swoją stronę. Ciebie widzę ciągnie na wschód.
Roskosmos jest w zgliszczach, ale jak to się mówi, Rosja nigdy nie jest tak słaba, jakby chcieli ich sąsiedzi, więc zobaczymy jak będą sobie radzić. Chińczycy mają bardzo ambitny program kosmiczny i wystrzeliwują najwięcej rakiet, więcej niż USA.
venator, 10 marca 2021, 13:25
Grubo. Zawłaszczyć kosmos, brzmi epicko. A teraz chińsko-rosyjskie Imperium kontratakuje
Wydaje się, że jest to czkawka po:
https://novosti-kosmonavtiki.ru/news/78376/
Urażone ego jednego z dawnych hegemonów, który zaczął rozmieniać się na dobre. Na własne życzenie.
cyjanobakteria, 10 marca 2021, 14:34
Ciekawe, nie słyszałem o tym. Faktycznie tłumaczyłoby to frustrację W każdym normalnym przedsięwzięciu usuwa się elementy, które nie chcą współpracować. Przypomniało mi się o kontrybucjach Rosji z zakresu spychologii podczas śledztwa w sprawie zestrzelenia MH17 na Ukrainą.
SpaceX utopił Roskosmos, co widać na diagramie. Nie udało mi się znaleźć aktualnych danych dla 2019 i 2020, ale nie mam podstaw sądzić, że jest inaczej.
Ergo Sum, 10 marca 2021, 18:22
Ale to zawłaszczenie kosmosu to z kwazarami czy bez? bo nie wiem czy mam się martwić o swoją przyszłość Choinka, i gdzie ja teraz na ferie pojadę.
Uważam, że to bardzo dobrze, że właśnie są "dwa ognie" bo w tym przypadku to może spowodować konkurencyjność i przyspieszenie starań, a więc w rezultacie możemy jednak dożyć jeszcze czasów podróży kosmicznych.