Rosjanie stracili łączność z satelitami

| Ciekawostki
NASA

Rosja straciła łączność ze wszystkimi swoimi satelitami cywilnymi. Wszystko, przez... uszkodzenie kabla podczas remontu drogi. Przedstawiciel Roskosmosu poinformował, że nie jest możliwe przesyłanie poleceń do satelitów i rosyjskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie wiadomo, jak długo potrwa awaria. Robotnicy przez sześć godzin szukali miejsca uszkodzenia i go nie znaleźli.

Początkowo Rosjanie informowali, że największy problem stwarza brak łączności z ISS. Obecnie przebywa tam sześcioro astronautów, a dwóch z nich ma za cztery dni wrócić na Ziemię. Z załogą jest kontakt audio i wideo. Jeden z rosyjskich inżynierów mówił, że ich powrót może być niemożliwy, gdyż nie będzie można wysłać polecenia odłączenia od stacji pojazdu, który ma zabrać astronautów.

Sytuację uspokoili Amerykanie, którzy przypomnieli, że możliwość awarii została uwzględniona w planach ISS. Łączność z nią jest utrzymywana za pomocą amerykańskiej infrastruktury, która umożliwia też wydawanie komend rosyjskiemu modułowi Stacji. Od początku założyliśmy, że jeśli będzie dochodzić do jakichś problemów, to ubezpieczać nas będą amerykańskie ośrodki łączności - mówi Aleksiej Krasnow, odpowiedzialny w Roskosmosie za program lotów załogowych.

Przed kilkoma dniami w Rosji wybuchła afera, gdy okazało się, że prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie wyprowadzenia z Roskosmosu 200 milionów dolarów.

Rosja Roskosmos kabel awaria satelita ISS Międzynarodowa Stacja Kosmiczna