Podczas budowy metra w Rzymie znaleziono wojskowy barak

| Humanistyka

Podczas budowy linii C metra w Rzymie odkryto olbrzymi barak z II w. n.e., który powstał za rządów cesarza Hadriana. Władze planują nawet stworzenie na Amba Aradam-Ipponio pierwszej w Wiecznym Mieście stacji archeologicznej.

Prace konstrukcyjne i archeologiczne 9 m pod poziomem ulicy są prowadzone równolegle. Ruiny mają powierzchnię 900 m2. Prawdopodobnie stacjonowali tu pretorianie. Poza 100-m korytarzem znaleziono 39 pomieszczeń ze ścianami zdobionymi freskami i podłogą pokrytą czarno-białą mozaiką.

To wyjątkowe odkrycie nie tylko ze względu na doskonały stan zachowania, ale i na fakt, że w okolicy zidentyfikowano już 4 inne baraki. Z tego powodu możemy mówić o terenie wojskowym - opowiada Rossella Rea z Ministerstwa Kultury.

Archeolodzy natrafili tu także na zbiorowy pochówek. Dotąd zidentyfikowano 13 szkieletów dorosłych osób oraz monetę i bransoletę z brązu.

Otwarcie Amba Aradam-Ipponio zaplanowano na 2020 r. Znajduje się ona na odcinku łączącym 2 ważne stacje: Fori Imperali-Colosseo (linia B) i San Giovanni (linia A). Francesco Prosperetti, szef prac archeologicznych w rejonie Koloseum, twierdzi, że budowa nie powinna ulec dalszemu opóźnieniu, zmianie ulegnie jednak projekt samej stacji.

To nie pierwsze odkrycie archeologiczne podczas budowy linii C. W 2014 r. w pobliżu Bazyliki św. Jana na Lateranie natrafiono na pozostałości starożytnej farmy z I w. Spośród najważniejszych znalezisk warto wymienić trójzębne żelazne widły, kosze do przechowywania, fragmenty skóry (prawdopodobnie z rękawic albo butów) oraz ślady pozostawione w kamieniu przez obracające się koło wodne. Archeolodzy zebrali też pestki brzoskwini, dobrze zachowane pozostałości wierzby, a także korzenie i pnie innych drzew.

Rzym metro linia C stacja Amba Aradam-Ipponio barak pretorianie Hadrian zbiorowy pochówek Rossella Rea