SUSTAIN - szybki przerzut wojska
Po dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Narodowe Biuro Bezpieczeństwa Kosmicznego (National Security Space Office), wiadomo więcej o projekcie SUSTAIN (Small Unit Space Transport and Insertion), o którym pisaliśmy przed dwoma miesiącami.
Program ten ma na celu stworzenie możliwości przemieszczenia w ciągu zaledwie 2 godzin niewielkich, 13-osobowych oddziałów sił specjalnych w dowolny punkt globu. Tak szybki transport byłby możliwy dzięki temu, że jednostki przemieszczałyby się poza atmosferą Ziemi. Pomysł wykorzystania przestrzeni kosmicznej nie jest nowy. Już w 1963 roku mówił o nim generał Wallace Greene, późniejszy dowódca Korpusu Marines. Z kolei w 2005 roku generał James Mattis podpisał dokument Expeditionary Maneuver Warfare Capability List oraz zaprezentował program, zgodnie z którym wykorzystanie kosmosu podczas transportu byłoby możliwe już w roku 2019. Generał Mattis, obecnie dowódca Sztabu Połączonych Sił, nie chce komentować powyższych doniesień.
Specjaliści zgadzają się co do jednego: szybkie przemieszczanie jednostek wojskowych z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej jest teoretycznie możliwe już w tej chwili. W praktyce można będzie tego dokonać stosunkowo tanio i łatwo przed rokiem 2030. Część ekspertów kwestionuje jednak sens podobnego przedsięwzięcia. Pytają przy tym, co na wrogim terenie może zdziałać 13 żołnierzy.
Podczas wspomnianego spotkania rozważano sam sens istnienia SUSTAIN. Kolejna konferencja zostanie poświęcona kwestiom technicznym. Jej daty nie ustalono.
Komentarze (4)
Gość cogito, 20 października 2008, 13:18
13 superwyszkolonych żołniezy GROMu może wiele
Osek, 20 października 2008, 14:38
A co z powrotem?
thikim, 20 października 2008, 19:31
Nie lepiej mieć dwa takie oddziały rozmieszczone w odległości 20 000 km? Wtedy każdy docelowy punkt leży nie dalej niż 10 000 km. Czyli dwa razy bliżej=prawie dwa razy szybciej=ok. godziny.
Im więcej takich oddziałów tym mniejsza ich odległość od dowolnego punktu globu. Naturalnie zbyt wielka ilość jest ekonomicznie nie opłacalna.
waldi888231200, 20 października 2008, 20:14
Jeśli na 100 żołnierzy desantu wyląduje więcej niż 10 żywych, a akcja skończy się zwyciestwem i przezyje 3 to chyba jest kwalifikowane jako sukces.
Jeśli na 13 przez zaskoczenie wyladuje 13 a zaskoczenie będzie kompletne to mają szanse przeżyć wszyscy.