Dur brzuszny zabił słynnego sułtana?

| Humanistyka

Saladyn, jeden z najbardziej znanych władców muzułmańskich, do dzisiaj jest dla muzułmanów symbolem walki o Palestynę. Sułtan znany jest przede wszystkim ze zdobycia Jerozolimy i zniszczenia pod Hittin armii jej króla Gwidona de Lusignan. Władca zmarł nagle w wieku 56 lat po dwutygodniowej chorobie. Do dzisiaj przyczyna jego śmierci pozostaje tajemnicą.

Przed trzema dniami podczas 25th Historical Clinicopathological Conference można było wysłuchać wykładu profesora Stephena J. Gluckmana z University of Pennsylvania, który na podstawie opisanych przed wiekami objawów podjął się diagnozy Saladyna. Zdaniem uczonego sułtana zabił dur brzuszny.

To potencjalnie śmiertelna choroba rozprzestrzeniająca się za pośrednictwem skażonej wody i żywności. Objawy duru brzusznego to wysoka gorączka, ból brzucha, osłabienie, utrata apetytu, bóle głowy.

Obecnie dur brzuszny występuje głównie w słabo rozwiniętych krajach, chociaż każdego roku w USA notuje się około 300 przypadków tej choroby. Większość z chorych w USA zaraża się poza granicami kraju. Na całym świecie rocznie na dur brzuszny choruje około 22 milionów osób, z czego około 200 000 umiera.

Saladyn Jerozolima dur brzuszny sułtan