Metro usłane złotymi wieńcami

| Humanistyka

Podczas budowy metra w Salonikach znaleziono złoty wieniec, zdobiony liśćmi wzorowanymi na oliwnych. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 2006 r., a od tej pory znaleziono już 8 podobnych egzemplarzy.

Ozdoba sprzed ok. 2300 lat tkwiła na głowie osoby pochowanej w grobie skrzynkowym. W przyszłości w tym miejscu ma się znajdować stacja.

Jak tłumaczy Vasiliki Misailidou-Despotidou z Generalnej Dyrekcji Starożytności, w starożytnej Grecji mężczyźni nosili wieńce przy okazji różnych ceremonii. Z jej wypowiedzi wynika, że i w tym przypadku wieniec znajdował się na głowie mężczyzny. To pierwsze tego typu odkrycie na Cmentarzu Zachodnim. Poprzednio 8 wieńców znaleziono przy ciałach z Cmentarza Wschodniego. Ze względu na koszt na wieńce mogli sobie pozwolić ludzie dobrze sytuowani, a więc np. arystokraci. Ponieważ były one bardzo delikatne, często przygotowywano je z myślą o pogrzebaniu.

Najnowsze znalezisko trafiło do pracowni Generalnej Dyrekcji Starożytności. Tutaj zostanie oczyszczone i dokładnie zbadane.

Saloniki założył w 315 r. p.n.e. Kassander, jeden z diadochów Aleksandra III Wielkiego, który ogłosił się królem Macedonii. Nazwa nadana miastu miała uhonorować jego żonę Tessalonikę.

 

Saloniki metro budowa złoty wieniec Vasiliki Misailidou-Despotidou